نظر کارشناسان جهانی نرم‌افزار در مورد محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی

یک مطالعه جهانی روی 17 هزار توسعه دهنده نرم افزار نشان داد زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت همچنین محبوب‌ترین پلتفرم بین آنها محسوب می‌شود و «با اختلاف زیاد» با بیش از 12.4 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان توانسته است این محبوبیت را حفظ کند.
«گزارش وضعیت وضعیت توسعه دهندگان نرم افزاری در فصل سوم 2020 مرکز SlashData» پاسخ‌های مربوط به افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را در 159 کشور مختلف جمع آوری کرد و بر اساس نتایج حاصل از آن، میزان محبوبیت زبان‌های برنامه نویسی مختلف و نحوه استفاده از آنها را نمایان ساخت.

 

بر اساس برآوردهای این مرکز مشخص شد 21.3 میلیون توسعه دهنده نرم افزاری فعال در سراسر جهان مشغول به کار هستند که زبان‌های مختلف برنامه نویسی را برای کار خود مورد استفاده قرار می‌دهند.
طبق نتایج این گزارش، حدود 5 میلیون توسعه دهنده نرم افزار از سال 2017 به بعد سراغ زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت رفته‌اند و این زبان همچنان حاکمیت توسعه اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب و فضای ابری را برعهده دارد. کمترین میزان محبوبیت جاوااسکریپت برای توسعه اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بوده است و همچنین در حوزه علوم داده نیز از این زبان کمتر استفاده شده است.
مرکز SlashData در بررسی جدید خود همچنین دریافت حتی در اپلیکیشن‌هایی که جاوااسکریپت برای توسعه آنها از محبوبیت کمتری برخوردار است، یک پنجم برنامه نویسان همچنان ترجیه می‌دهند این زبان برنامه نویسی را مورد استفاده قرار دهند.

منبع: techrepublic