نرم افزارهای متن باز دنیا را می‌بلعند

همکاران سیستم- نتایج نظرسنجی‌های دو شرکت نرم افزاری نشان می‌دهد نرم افزارهای متن باز رفته رفته بر دنیای آی تی حاکم می‌شوند.
به گزارش وب سایت itworld، چند هفته بعد از اعلام یافته‌های پژوهشی که نشان می‌داد اقبال کسب و کار‌ها به سیستم عامل لینوکس در حال افزایش است، حالا پیمایش شرکت‌های بلک داک و نورث بریج نیز نشان می‌دهد این امر در مورد همه نرم افزارهای متن باز صادق است.
دو شرکت بلک داک (Black Duck Software) و نورث بریج ونچر (North Bridge Venture) که هر ساله مطالعه‌ای با عنوان «آینده نرم افزارهای متن باز» را انجام می‌دهند، اعلام کرده‌اند نرم افزارهای متن باز هم اکنون از رشد و رواج قابل توجهی برخوردار است. پژوهشگران این دو شرکت در توضیح یافته‌های مطالعه خود گفته‌اند: «نرم افزارهای متن باز در حال بلعیدن دنیای نرم افزار‌ها هستند».
این مطالعه که بین ۸۰۰ نفر از فروشندگان و دست‌اندرکاران صنعت نرم افزار انجام شده است، نشان می‌دهد که نوآوری، رشد و کیفیت از جمله مهم‌ترین انگیزه‌های کاربران برای استفاده از این نرم افزار‌ها است. در سال‌های قبل یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های کاربران برای استفاده از نرم افزارهای متن باز «قیمت» این نرم افزار‌ها عنوان می‌شد که غالباً رایگان بود. امسال اما عامل «کیفیت» مهم‌ترین انگیزه کاربران به شمار می‌رود. همچنین به نظر می‌رسد امسال کاربران برای عامل «پشتیبانی فروشنده» در استفاده از نرم افزارهای متن باز اولویت کمتری قائل می‌شوند.
بر اساس این گزارش، بخش زیادی از کسب و کارهای تجاری نیز استفاده از نرم افزارهای متن باز را راهی برای رسیدن به نوآوری می‌دانند.