نرم‌افزارهای IBM به کمک مهندسان نفت و گاز می‌آید

نرم‌افزارهای IBM به کمک مهندسان نفت و گاز می‌آید

همکاران سیستم- شرکت آی بی ام قصد دارد با همکاری شرکت اسپانیایی رپسول (Repsol) از فناوری‌ها و پردازشگرهای شناختی برای بهبود فرایندهای صنعت استخراج نفت استفاده کند.به گزارش وب‌سایت pcworld، دو شرکت آی بی ام و رسپول قصد دارند با همکاری یکدیگر از تکنیک‌های پردازش شناختی برای تسهیل فرایندهای صنعت انرژی استفاده کنند. کشف منابع نفتی جدید فعالیتی بسیار پرمخاطره و پرهزینه در صنعت انرژی است. این دو شرکت می‌کوشند به دست اندرکاران این صنعت کمک کنند از فناوری‌های پردازش و سیستم‌های رایانه‌ای به گونه‌ای استفاده کنند که بتواند تصمیمات خود را به شیوه کارآمدتر و اثربخش‌تری اتخاذ کنند.

بر اساس این گزارش، صنعت نفت و گاز بستر بسیار مساعدی برای آزمایش نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های تصمیم‌گیری است. امروزه از هر چهار یا پنج چاه نفت فقط یکی به سودآوری می‌رسد. به همین دلیل هر فناوری و تکنیکی که بتواند این مخاطره را کاهش دهد بسیار سودآور خواهد بود. به همین دلیل شرکت رپسول که یکی از شرکت‌های فعال در این صنعت می‌کوشد با اقدامات خلاقانه‌ای از این دست به یک مزیت رقابتی دست یابد. این شرکت به کمک آی بی ام می‌کوشد چندین نرم‌افزار ویژه در این حوزه را مورد آزمایش قرار دهد. یکی از این نرم‌افزارها قرار است به مهندسان کمک کند تا بهترین میادین نفتی را شناسایی کنند. نرم‌افزار دیگری قرار است به مهندسان کمک کند تا از چاه‌های موجود نفت بیشتری استخراج کنند.

پژوهشگران آی بی ام و رپسول می‌کوشند برای طراحی این نرم‌افزار از تکنیک‌های پردازشی شناختی جدیدی استفاده کنند که توانایی تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از منابع مختلف را به آن‌ها می‌دهد. آن‌ها همچنین قرار است اشکال جدید رابط‌های کاربری را بررسی کنند تا مدیران و مهندسان به کمک آن‌ها بتوانند از داده‌های مورد نیاز خود به شیوه خلاقانه‌تر و طبیعی‌تری استفاده کنند.

سیستم‌های پردازشی شناختی می‌توانند طیف مختلفی از اطلاعات، از داده‌های زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری گرفته تا اطلاعات سیاسی و اقتصادی را تجزیه و تحلیل کنند و کاربران را در اتخاذ تصمیماتشان یاری کنند.