نابرابری جنسیتی در دنیای آنلاین رو به افزایش است

نابرابری جنسیتی در دنیای آنلاین رو به افزایش است

همکاران سیستم- گزارش جدید کمیسیون پهن‏‌باند‌ها نشان می‌‏دهد شکاف‏‌های اینترنتی و آنلاین بین زنان و مردان در حال افزایش است.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، یکی از کارگروه‏‌های کمیسیون پهن‏‌باند‌ها و توسعه دیجیتال که در زمینه شکاف‏‌های جنسیتی در دنیای وب فعالیت می‌‏کند، اعلام کرده است نابرابری جنسیتی در دنیای اینترنت رو به افزایش است. بنا بر اعلام این کارگروه، هم‏‌اکنون در سراسر جهان ۸. ۲ میلیارد نفر آنلاین هستند که از این میزان ۵. ۱ میلیارد نفر مرد و ۳. ۱ میلیارد نفر زن هستند. پیش‌‏بینی‏‌ها حکایت از آن دارد که این شکاف بویژه در کشورهای در حال توسعه در حال گسترده‏‌تر شدن است. این کارگروه هشدار داده است اگر دولت‏‌ها فکری برای این مسئله نکنند، این شکاف در عرض سه سال آینده تا حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
در بخش دیگری از این گزارش، کشورهایی معرفی شده‌‏اند که مردم آن‌ها بیشترین دسترسی را به اینترنت و پهن‏‌باندهای اینترنتی دارند. کشور ایسلند از این نظر جایگاه اول را داراست. برآورد‌ها نشان می‌‏دهد ۹۶ درصد از مردم این کشور آنلاین هستند. نروژ از این نظر دوم است، سوئد سوم، دانمارک چهارم و هلند پنجم. اکثر کشورهایی که بیشترین مردمان آنلاین را دارند، در اروپا و بویژه در کشورهای حوزه اسکاندیناوی هستند. در خارج از اروپا، کشور قطر رتبه دهم و کشور زلاند نو رتبه هشتم این فهرست را از آن خود کرده‌‏اند. کشور آمریکا در این فهرست رتبه بیست و چهارم را داراست. برآورد می‌‏شود حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور به اینترنت دسترسی دارند.
از نظر تعداد مشترکان ثابت پهن‌‏باندهای اینترنتی کشور سوئیس رتبه اول را داراست، اما از نظر ضریب نفوذ اینترنت در خانواده‏‌ها رتبه اول از آن کره جنوبی است.
برآورد‌ها نشان می‌‏دهد که اگرچه دسترسی مردم کشور‌ها به پهن‏‌باندهای اینترنتی در حال افزایش است، اما هم‌‏اکنون بیش از ۹۰ درصد مردم در فقیر‌ترین کشور‌ها هیچ دسترسی به اینترنت ندارند.
گفتنی است کمیسیون پهن‏‌باند‌ها و توسعه دیجیتال در سال ۲۰۱۰ و با همکاری اتحادیه بین‏‌المللی ارتباطات راه دور (ITU) و سازمان یونسکو راه‏‌اندازی شده است.