میانگین حقوق سالانه برنامه‌نویسان 146 هزار دلار

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به طور فزاینده نقش مهمی در موفقیت مشاغل مدرن ایفا می‌کنند و البته در مقابل می‌توانند به واسطه‌ی دستمزدهای بالایی که می‌گیرند، زندگی راحتی را برای خود فراهم کنند.

براساس گزارش جدید شرکت آموزش فناوری O’Reilly مشخص شد میانگین دستمزد سالانه برنامه‌نویسان بخش داده و هوش فناوری در ژوئن 2021 حدود 146 هزار دلار بوده است.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلافات و نابرابری‌های قابل‌توجه در پرداخت دستمزد توسعه‌دهندگان نرم‌افزار وجود دارد و این مسئله طی سال گذشته چالش‌های فراوان را برای پیشرفت شغلی این دسته از متخصصان ایجاد کرده است.

مرکز O’Reilly با بررسی 3136 برنامه‌نویس از انگستان و آمریکا وضعیت پرداخت دستمزد، فرصت‌های شغلی و چالش‌های این گروه از متخصصان در حوزه علوم داده و هوش مصنوعی را مورد تحلیل قرار داد.

بخش اعظم برنامه‌نویسانی که در این بررسی شرکت کردند معادل 34 درصد آنها حقوق سالانه بین 100 تا 150 هزار دلار دریافت کردند. در این میان رایج‌ترین سطح حقوق پس از آنها برای 26 درصد از این افراد پرداخت می‌شد که بین 150 تا 200 هزار دلار بود.

با نگاهی به حقوق و دستمزد متخصصان براساس زبان برنامه‌نویسی هم مشخص شد کارشناسانی که از زبان Rust استفاده می‌کنند؛ بیشترین متوسط حقوق سالانه را در اختیار می‌گیرند که میانگین این رقم 180 هزار دلار برآورد شده  و پس از آن هم متخصصان زبان Go با میانگین حقوق سالانه 179 هزار دلار و Scala با حقوق سالانه 178 هزار دلار قرار دارند.

منبع: zdnet