موفقیت دانشمندان در زمینه تولید برق از ویروس‌های زنده

همکاران سیستم- دانشمندان توانسته‌اند ویروسی را در آزمایشگاه پرورش دهند که می‌تواند انرژی حرکتی را به انرژی الکتریسته تبدیل کند. با توسعه این فناوری می‌توان با استفاده از برخی اشکال حرکتی مثل راه رفتن ابزار همراه خود را شارژ کرد.

به گزارش وب سایت zdnet دانشمندان لابراتوار ملی لاورنس در برکلی که متعلق به وزارت انرژی آمریکا است، توانسته‌اند به شیوه‌ای برای تولید انرژی برق از یک ویروس زنده دست یابند. آنها در آزمایشگاه یک ویروس باکتری خوار به نام M13 را پرورش داده‌اند که می‌تواند انرژی حرکتی را به انرژی الکتریسته تبدیل کند.

بر اساس این گزارش، دانشمندان در این روش توانسته‌اند با کنترل قابلیت فیزیوالکتریکی مواد بیولوژیکی الکتریسته تولید کنند. قابلیت فیزیوالکتریکی به معنای انباشت بارهای الکتریسیته در یک جسم سخت است که در واکنش به فشار یک جسم خارجی به وجود می‌آید.

دانشمندان در این آزمایش تعدادی از این ویروس‌ها را بر روی یک الکترود که به اندزه یک تمبر پست بود، قرار دادند و با فشردن این الکترود با انگشت توانستند به انداز 400 میلی ولت برق تولید کنند. در واقع فشار انگشت باعث تحریک قابلیت فیزیوالکتریکی ویروس‌ها شد و آنها در واکنش به فشار وارد آمده به تولید الکتریسیته پرداختند. این میزان الکتریسته تولید شده بسیار ناچیز است، اما در هر صورت گام مهمی در جهت توسعه فناوری‌های تولید الکتریسته با استفاده از بیومواد به شمار می‌رود.

هم اکنون ویروس M13 در بیومهندسی کاربردهای زیادی دارد، چون این ویروس برای انسان ضرری ندارد و می تواند در عرض چند ساعت با سرعت زیادی تکثیر یابد. دانشمندان لابراتوار لاورنس اظهار امیدواری کرده‌اند که به کمک بیوفناوری بتوانند این ویروس را از لحاظ ژنتیکی اصلاح کنند و با تولید انبوه آن افق جدیدی را در علم میکروالکترونیک بگشایند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *