موزیلا در حال طراحی سیستم عامل تحت وب برای تولید گوشی‌های هوشمند ارزان قیمت

موزیلا در حال طراحی سیستم عامل تحت وب برای تولید گوشی‌های هوشمند ارزان قیمت

همکاران سیستم- موزیلا اعلام کرده است با همکاری شرکت تله فونیکا قصد دارد سیستم عامل جدیدی برای گوشی‌های هوشمند طراحی کند. هدف آنها از طراحی این سیستم عامل تولید گوشی‌های هوشمندی است که بتوان آن‌ها را به قیمت گوشی‌های معمولی فروخت.

تله فونیکا معتقد است طراحی یک سیستم عامل براساس فناوری‌های تحت وب به کاهش هزینه تولید و توسعه گوشی‌های هوشمند کمک می‌کند.سیستم عامل موزیلا که قرار است به صورت منبع باز ارائه شود از فناوری‌های استاندارد تحت وب پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش وب سایت webmonkey این دو شرکت قصد دارند سیستم عامل مشترک خود را ماه‌های آینده سال جاری میلادی وارد بازار کنند. این دو شرکت در طراحی این سیستم عامل از شرکت Qualcomm نیز کمک گرفته‌اند.

این سیستم عامل جدید OWD نام دارد و براساس پروژه Boot2Gecko شرکت موزیلا ساخته می‌شود. موزیلا این پروژه را از سال قبل و با هدف طراحی سیستم عامل‌های همراه تحت لینوکس آغاز کرد. قرار است این سیستم عامل مبتنی بر ابزار HTML که هم اکنون در مرورگرهای فایرفاکس موزیلا از آن استفاده می‌شود، باشد.

کارلوس دومینگو، مدیر توسعه محصولات دیجیتال تله فونیکا در این باره گفته است: تجربه ما در آمریکای لاتین نشان می‌دهد که بخش زیادی از بازار توانایی تهیه گوشی‌های هوشمند فعلی را ندارند. با ابزارهای جدید تحت وب می‌توان امکان تجربه گوشی‌های هوشمند را برای این بخش از مشتریان فراهم کرد.

بنا بر این گزارش قرار است شرکت Qualcomm ریزتراشه‌های مورد نیاز برای ساخت گوشی‌های تحت سیستم عامل OWD را فراهم کند، اما درباره سایر ویژگی‌ها و قابلیت‌های این گوشی‌ها جزئیات بیشتری فاش نشده است. البته شایعه‌هایی هم از حضور شرکت کره‌ای ال جی در این طرح به گوش می‌رشد.

به نظر می‌رسد گسترش استفاده از فناوری‌های HTML به توسعه سیستم عامل جدید OWD کمک زیادی خواهد کرد و فرایند سفارشی سازی اپراتورهای شبکه‌های همراه را نیز سهولت خواهد بخشید.