موافقت بلک‌بری برای پرداخت ۱۳۷ میلیون دلار جریمه به نوکیا

همکاران سیستم- شرکت کانادایی بلک‌بری که در زمینه توسعه نرم‌افزارهای امنیتی و گوشی‌های هوشمند فعالیت می‌کند برای حل اختلافات پیش آمده در حوزه قراردادهای منعقد شده موافقت کرد به شرکت فنلاندی نوکیا ۱۳۷ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

دادگاه داوری بین‌المللی (ICA) هفته گذشته اعلام کرد بلک‌بری بر اساس مجوزهای حق امتیاز ثبت شده در سال ۲۰۱۲ میلادی باید به شرکت نوکیا جریمه پرداخت کند.

به گزارش وب‌سایت theinquirer، جزییات مربوط به این حق امتیازهای مورد بحث هنوز منتشر نشده است. با این وجود دادگاه هم‌اکنون پایان دعوی قانونی میان این دو شرکت بزرگ را اعلام کرد و توضیح داد این پرونده در آوریل سال جاری مطرح شد و نوکیا بر اساس آن درخواست داوری در این زمینه را مطرح کرد.

شرکت بلک‌بری با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه گفت: «بلک‌بری ناامید شده است که دادگاه داوری با درخواست آن موافقت نکرد و با این وجود به تصمیم نهایی اتخاذ شده احترام می‌گذارد».

شرکت نوکیا نیز توضیح داد که از نظر نهایی دادگاه بین‌المللی داوری بسیار خرسند است و در این زمینه گفت «بخش قابل ملاحظه‌ای از مبلغ دریافت شده توسط شرکت نوکیا از دوره‌های قبل به رسمیت شناخته شده بود و هم‌اکنون به صورت رسمی واگذار می‌شود.»

البته باید گفت این اتفاق پایان دعوای قانونی دو شرکت نخواهد بود. شرکت بلک‌بری هفته گذشته اعلام کرد نوکیا از حقوق معنوی آنها به صورت غیرقانونی استفاده کرده است و شرکت بلک‌بری تمامی اقدامات لازم در این زمینه را در دو کشور آلمان و آمریکا به صورت همزمان پیش می‌برد.