مغز انسان به کمک ابرکامپیوتر HPE شبیه‌سازی می‌شود

همکاران سیستم-درک بهتر فرآیندهای داخلی مغز پستانداران به پژوهشگران کمک می‌کند تا بتوانند برای درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون گام‌های موثر بردارند. در این میان باید توجه داشت فهم دقیق از اتفاقات داخل مغز انسان کار چندان آسانی نیست، زیرا مغز انسان از بیش از ۱۰۰ میلیون نورون و بیش از ۱۰۰ تریلیون سیناپس تشکیل شده است.
دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان سوئیس (EPFL) به منظور درک بهتر از فرآیندهای داخلی مغز در طرح ویژه خود موسوم به Blue Brain Project یا BBP سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را روی ابرکامپیوتر مرکز توسعه خدمات سازمانی HPE انجام داده است. این ابرکامپیوتر Blue Brain ۵ نام دارد و قرار است با اهداف بیولوژیکی برای مدل‌سازی دیجیتالی جزییات داخلی و شبیه‌سازی مغز انسان مورد استفاده قرار گیرد و در نخستین گام این شبیه‌سازی از روی مغز جوندگان انجام می‌شود.


ابرکامپیوتر Blue Brain ۵ بر پایه سیستم HPE SGI ۸۶۰۰ ساخته شده است که در اصل ۳۷۲ گره پردازشی را شامل می‌شود و در نهایت توانی معادل ۱.۰۶ پتافلاپ را ارایه می‌کند. این ابرکامپیوتر به حافظه داخلی ۹۴ ترابایتی مجهز شده است و مبتنی بر پردازنده‌های مرکزی Xeon Gold ۶۱۴۰ و Xeon Phi ۷۲۳۰ اینتل و پردازنده گرافیکی Tesla V۱۰۰ اِنویدیا کار می‌کند.
هدف از اجرای طرح جامع BBP ارایه یک مدل جامع از مناطق مختلف مغز موش‌ها تا سال ۲۰۲۰ است. مدل‌سازی بخش‌های داخلی مغز فرآیند بسیار دشواری است که بر اساس آن می‌بایست بیش از ۱۰۰ میلیارد معادله به صورت همزمان حل شود و این توضیحات را «فلیکس شورمَن» از بنیانگذاران طرح BBP ارایه کرده است.

منبع: Zdnet