معضلی رایج در سازمان‌ها: نصب نرم‌افزارهای بدون استفاده

معضلی رایج در سازمان‌ها: نصب نرم‌افزارهای بدون استفاده

همکاران سیستم- شرکت‌‎ها بابت خرید نرم‌افزارهای سازمانی هزینه‌های بعضاً گزافی متحمل می‌شوند ولی آیا مزایایی که بابت این خرید به دست می آورند، می‌تواند هزینه‌ها را پوشش دهد؟تحقیقی که اخیراً توسط شرکت انگلیسی 1E صورت گرفته، نمای تاریکی از این قضیه به دست می‌دهد. به گزارش CIO Insight Magazine، شرکت 1E که در زمینه تولید نرم‌افزارهای رایانه‌ای فعالیت می‌کند، در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که بیش از یک سوم تمام نرم‌افزارهای سازمانی خریداری شده در شرکت‌‎ها بدون استفاده باقی می‌ماند. این امر برابر با دور ریختن بیش از ۳۰ میلیارد دلار در آمریکا در هر سال است.
در انگلیس هم اوضاع خوشایند نیست: ۲۶ درصد نرم‌افزارها در مشاغل مختلف بدون استفاده به حال خود رها می‌شود.1E با بررسی ۳.۶ میلیون کاربر و بیش از ۱۸۰۰ نرم‌افزار در مدت چهار سال به این یافته‌ها رسیده است.
نکته جالب توجه این است که چنین مشکلی در شرکت‌‎هایی با اندازه‌های مختلف دیده می‌شود. به عنوان مثال بدون استفاده ماندن نرم‌افزارهای سازمانی در شرکتی با بیش از صد هزار کارمند، ۳۷ درصد است و این رقم در سازمانی که زیر ۲۰۰۰ نیروی کاری دارد، ۴۱ درصد می‌باشد.
Jason Keogh یکی از تحلیلگران 1E فواید متعددی برای حذف نرم‌افزارهای بلااستفاده بر می‌شمارد. وی می‌گوید این کار باعث می‌شود شرکت‌‎ها بتوانند پا به پای تغییرات دنیای دیجیتال گام بردارند و با آزادسازی منابع خود، انرژی و زمان‌شان را به حوزه‌های مهمتر و خلاقانه‌تر اختصاص دهند.
افزایش امنیت، رها شدن از انجام عملیات روتین و تکراری، صرفه‌جویی در زمان و نیز کاهش هزینه‌ها از دیگر مزایایی است که نصب‌زدایی نرم‌افزارهای معطل مانده، برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد.
چندی پیش شرکت Sage نیز در تحقیقاتی مشابه دریافت که ۸۸ درصد شرکت‌‎های مستقر در کشورهای اروپایی نمی‌توانند به طور کامل از مزایای نرم‌افزارهای سازمانی که بابت آنها پول داده‌اند بهره‌مند شوند و به همین دلیل مقداری از هزینه‌ای که در این خصوص متحمل شده‌اند، هدر می‌رود.