مشکلات استفاده از چت‌بات‌ها در سازمان

همکاران سیستم – استفاده از چت‌بات‌ها اگر چه می‌تواند مزایای بسیاری برای سازمان‌ها به همراه داشته باشد، ولی نباید وجهه انسانی این ابزار نادیده گرفته شود.

چت‌بات (chatbot) یا ربات سخنگو، یک برنامه رایانه‌ای است که در آن از هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی گفتگوهای انسانی استفاده می‌شود.

در واقع چت‌باتی که به درستی طراحی شده باشد می‌تواند همزمان پاسخگوی هزاران کاربر و مشتری باشد و جایگزین صدها کارمندی شود که به صورت روزانه به سوالات تکراری پاسخ می‌دهند.

با این حال مشکلی که این سرویس‎‌های خودکار دارند این است که چت‌بات‌ها گاهی متوجه صحبت‌ها و درخواست‌های افراد نمی‌شوند و پاسخ‌های نامربوطی ارائه می‌کنند.

در واقع آنها به جای انتقال نامحسوس مکالمه به یک انسان، پیام‌های خودکار ربات‌گونه‌ای به مشتریان می‌فرستند. همین موضوع به یک چالش مهم بر سر راه همه‌گیر شدن این فناوری تبدیل شده است.

به گزارش وب‌سایت ZDNet، نظرسنجی اخیر مرکز chatbots.org نشان می‌دهد که از مجموع سه هزار کاربری که از چت‌بات‌ها به عنوان خدمات مشتری استفاده کرده‌اند، ۵۳ درصد آنها این ابزار را «ناکارآمد» یا تا «حدودی کارآمد» به شمار آورده‌اند.

۹۳ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند برای بهبود عملکرد چت‌بات‌ها، «تعاملات انسان‌گونه» امری ضروری به شمار می‌رود.

در این بررسی‌ها همچنین مشخص شده که کاربران آمریکایی بیشتر از مصرف‌کنندگان انگلیسی از ربات‌های سخنگو اظهار نارضایتی می‌کنند، شاید به این دلیل که آمریکایی‌ها سوالات پیچیده‌تری می‌پرسند.

شرکت Warwick Analytics نیز که در زمینه یادگیری ماشین فعالیت دارد، در نظرسنجی از ۵۰۰ سازنده چت‌بات دریافت که ۵۹ درصد آنها از عملکرد ابزار ساخت خود ناراضی هستند.

مهمترین چالش‌‎های فنی که صاحبان چت‌بات‌ها با آن مواجه هستند و باید برای رفع آنها اقدام کنند عبارت است از ارتقاء مهارت‌های این ربات‌ها (۹۰ درصد)، کاستن از حجم خطاها (۸۳ درصد) و توسعه پاسخ‌ها (۷۹ درصد).