مرورگر IE بیست ساله شد

مرورگر IE بیست ساله شد

همکاران سیستم- بیست سال قبل در تاریخ ۱۶ آگوست ۱۹۹۵ مایکروسافت نخستین نسخه از مرورگر اینترنتی خود با را نام Internet Explorer به کاربران جهانی عرضه کرد.
هم‌اکنون همزمان با یازدهمین و احتمالا آخرین نسخه به‌روزرسانی IE نحوه استفاده ما از اینترنت تغییر کرده است.به گزارش وبسایت theinquirer، نخستین نسخه این مرورگر اینترنتی همراه با سیستم عامل ویندوز ۹۵ عرضه شد و در نسخه‌های بعدی ویندوز به یکی از ملزومات اصلی تبدیل شود. در سال‌های نخست هزاره سوم بیش از ۱۰۰۰ نفر برای توسعه این محصول روی آن کار می‌کردند و تقریبا بازار گشت‌وگذارهای اینترنتی جهان به صورت انحصاری در اختیار IE بود. این مسئله باعث شد Netscape کنار گذاشته شود و در همان روزها بود که Google Chrome و Firefox با چشم‌انداز گسترده‌تر به نرم‌افزارهای متن‌باز وارد این عرضه شدند.
اتحادیه اروپا از اینکه مایکروسافت انحصار بازار جهانی مرورگرهای اینترنتی را در اختیار داشت، مشکلاتی را برای آن به وجود آورد و در سال ۲۰۱۰ میلادی ساکنان منطقه اتحادیه اروپا برای نخستین بار این فرصت را در اختیار داشتند بر اساس طرح Browser Ballot از بین ۱۲ مرورگر اینترنتی موجود، آن را که می‌پسندیدند برای سیستم عامل ویندوز انتخاب کنند. این مسئله به منظور کاهش سهم IE در بازار جهانی مرورگرهای اینترنتی صورت گرفت.
این قانون در سال ۲۰۱۴ میلادی منقضی شد. اما تاثیرات آن به گونه‌ای بود که در این زمینه مرورگر IE تنها  ۲۷ درصد بازار جهانی را در اختیار داشت.
پس از گذشت ۱۹ سال و ۱۰ ماه مایکروسافت یک محصول جدید را برای جایگزینی با IE روانه بازار کرد. این مرورگر اینترنتی سبک‌تر با نام Edge شناخته می‌شود و البته مایکروسافت اعلام کرده است که با این کار به پشتیبانی از IE پایان نمی‌دهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *