مرورگرهای اینترنتی بزرگ‌ترین تهدید شبکه‌های سازمانی

مرورگرهای اینترنتی بزرگ‌ترین تهدید شبکه‌های سازمانی

همکاران سیستم- بر اساس گزارش جدید منتشر شده از سوی شرکت مایکروسافت روی سایت itworldcanada، حملات امنیتی از سوی مرورگرهای اینترنتی که امکان انتشار کرم‌های رایانه‌ای را به وجود می‌آورند، بزرگ‌ترین تهدید برای شبکه‌های سازمانی محسوب می‌شوند.
بدافزار مشهور Conficker که قابلیت خودانتشاری دارد و داخل نرم‌افزارهای ویندوزی نفوذ می‌کند، میلیون‌ها رایانه در بیش از ۲۰۰ کشور جهان را آلوده کرده است. با این وجود، شرکت مایکروسافت آخرین نسخه Security Intelligence Report را ارایه کرده است که می‌تواند با این ناامنی‌ها مقابله کند.
این گزارش بر مبنای اطلاعات به‌دست آمده در اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی از میلیارد‌ها رایانه ویندوزی در بیش از ۱۰۰ کشور جهان تهیه شده است. این اطلاعات از طریق ابزار Malicious Software Removal Tool مایکروسافت، سری محصولات امنیتی و محافظتی این شرکت و همچنین سرویس پست الکترونیکی Hotmail و جست‌وجوگر اینترنتی Bing به‌دست آمده است.
در این گزارش آمده است که دومین تهدید بزرگ برای شبکه‌های سازمانی فایل‌های مبتنی بر نرم‌افزارهای Word و PDF محسوب می‌شوند و پس از آن‌ها نیز حملات به برنامه Java از طریق سیستم‌عامل ویندوز قرار دارد.
این گزارش توضیح می‌دهد که سوء استفاده‌گران اینترنتی این روز‌ها از کدهای مخرب JavaScript و فریم‌های خطی iFrames-HTML- استفاده می‌کنند. هکر‌ها در این روش فریم‌های iFrames در صفحات اینترنتی جاسازی می‌کنند و از طریق آن‌ها لینک مربوط به سایت‌های آلوده به بدافزار‌ها را در اختیار کاربران می‌گذارند.
طبق آمار موجود، از هر ۱۰ حمله امنیتی که شرکت‌ها و سازمان‌ها را تهدید می‌کند ۷ حمله از سوی سایت‌های اینترنتی آلوده انجام می‌شود.