مردم جهان امسال ۳.۷ تریلیون دلار در بازار آی‌تی هزینه می‌کنند

مردم جهان امسال ۳.۷ تریلیون دلار در بازار آی‌تی هزینه می‌کنند

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر در تازه‌ترین پیش‌بینی خود اعلام کرده است جهانیان امسال ۳.۷ تریلیون دلار در بازار محصولات آی تی هزینه خواهند کرد که از این میان، بیش از ۳۲۱ میلیارد دلار صرف خرید نرم‌افزارهای کسب و کار خواهد شد.
پیش‌بینی جدید گارتنر حکایت از آن دارد که جهانیان امسال در مجموع ۳.۷ تریلیون دلار در بازار محصولات آی تی هزینه خواهد کرد که اگر این پیش‌بینی تحقق یابد شاهد رشد ۲.۱ درصدی درآمد عرضه‌کنندگان محصولات آی‌تی خواهیم بود. گارتنر پیش از این پیش‌بینی کرده بود هزینه‌کردها در بازار آی‌تی امسال ۳.۲ درصد افزایش یابد. پژوهشگران علت تجدیدنظر در پیش‌بینی خود را عواملی مثل کاهش انتظار رشد برای بازار ابزارها، سیستم‌های پایگاه داده و برخی خدمات آی‌تی دیگر دانسته‌اند.
بر اساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود امسال در سراسر جهان بیش از ۶۸۵ میلیارد دلار در بازار ابزارها و دستگاه‌های آی تی (رایانه، گوشی، تبلت، پرینتر و غیره) هزینه شود که این رقم ۱.۲ درصد بیشتر از سال گذشته است. همچنین انتظار می‌رود تا پایان امسال بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار در بازار سیستم‌های پایگاه داده هزینه شود که رقم بیانگر رشد ۰.۴ درصدی هزینه‌کرد جهانیان در این حوزه است. نرم‌افزارهای کسب و کار نیز از دیگر محصولات آی‌تی است که مبلغ قابل توجهی از هزینه‌کرد جهانیان در بازار آی تی را از آن خود خواهد کرد. تحلیل‌گران گارتنر معتقدند تا پایان امسال بیش از ۳۲۱ میلیارد دلار در بازار نرم‌افزارهای کسب و کار هزینه خواهد شد که این رقم ۶.۹ درصد بیشتر از سال گذشته است. هزینه‌کردها در بخش خدمات آی تی نیز با ۳.۸ درصد رشد به ۹۶۷ میلیارد دلار خواهد رسید. خدمات ارتباطات راه دور (تلکام) نیز بیش از یک تریلیون و ۶۲۴ میلیارد دلار از هزینه‌کردها را جذب خود خواهد کرد که این رقم در مقایسه با پارسال ۰.۷ درصد بیشتر است.
ریچارد گوردون، یکی از معاونین شرکت گارتنر درباره چشم‌انداز بازار آی تی در سال جاری گفته است: فشار قیمت‌ها که ناشی از افزایش رقابت‌ها، عدم تمایز محصولات و افزایش دسترس‌پذیری به راهکارهای جایگزین است باعث شده است چشم‌انداز هزینه‌کردها در بازار آی تی در کوتاه مدت با یک روند کاهشی روبرو شود.