مراقب باشید! کنفرانس‌های ویدئویی در برابر حمله سارقان اطلاعات آسیب پذیر است

مراقب باشيد! کنفرانس‌های ویدئویی در برابر حمله سارقان اطلاعات آسیب پذیر است

 همکاران سیستم- یافته های یک پژوهش نشان می‌دهد ده ها هزار کنفرانس ویدئویی که در بسیاری از آنها اطلاعات تجاری محرمانه رد و بدل می‌شود، در معرض خطر حمله سارقان اطلاعاتی قرار دارد و امکان درز اطلاعات تجاری از این کنفرانس ها بسیار بالا است.

به گزارش computerworld اچ دی مور، از کارشناسان مطرح امنیت اطلاعات پس از چندین ماه مطالعه بر روی سیستم های سخت‌افزاری و نرم افزاری کنفرانس های ویدئویی پیشرفته به این نتیجه رسیده است که آسیب پذیری این سیستم‌ها به خاطر بی توجهی کاربران به تنظیمات امنیتی آنها بسیار بالا است.

هم اکنون بیشتر کنفرانس های ویدئویی تحت وب هستند و از طریق اینترنت کار می‌کنند. اچ دی مور با بررسی گروهی از سیستم‌های کنفرانس ویدئویی که در آنها از تجهیزات سخت افزاری پروتکل H.323 استفاده شده، دریافته است که حدود 2 درصد از این سیستم‌ها فقط بدین دلیل در مقابل حمله هکرها آسیب پذیر هستند که به صورت خودکار همه تماس های ورودی را پاسخ می‌دهند و مجهز به فناوری دیوار آتشین (فایروال) نیز نیستند.

یافته‌های این شرکت نشان می‌دهد که در بیش از 150 هزار سیستم کنفرانس ویدئویی که در آنها از فناوری‌های شبکه اینترنت استفاده می‌شود، به آسانی می‌توان میکروفون و دوربین‌های کنترل از راه دور نصب کرد و اطلاعاتی را که در این کنفرانس ها رد و بدل می‌شود، به سرقت برد. پژوهش اچ دی مور نشان می‌دهد حتی استفاده از فناوری دیوار آتشین امنیت این سیستم ها را به طور کامل تضمین نمی‌کند، چون بسیاری از این فناوری های امنیتی با پروتکل H.323 سازگار نیستند.

اچ دی مور توصیه کرده است که یکی از آسان‌ترین روش ها برای مقابله با سرقت اطلاعات در کنفرانس‌های ویدئویی، غیرفعال کردن قابلیت پاسخ دهی خودکار این سیستم‌هاست.