متخصصان آی تی از فرایند خودکار شدن مشاغل در امان خواهند بود

متخصصان آی تی از فرایند خودکار شدن مشاغل در امان خواهند بود

همکاران سیستم- دانشمندان معتقدند پیشرفت فناوری‏‌هایی از قبیل ماشین‏‌های هوشمند باعث می‌‏شود بخش زیادی از مشاغل در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده به صورت خودکار انجام شود. اما جالب است که این روند کمتر گریبان مشاغل بخش آی تی را خواهد گرفت.
به گزارش وب‏‌سایت internetevolution، پژوهشگران شرکت آکسفورد مارتین پروگرام (Oxford Martin programme) پیش‏‌بینی کرده‌‏اند که پیشرفت فناوری‏‌هایی مثل ماشین‏‌های هوشمند، داده‌‏های کلان، روبوتیک‏‌های همراه و راهکارهایی مثل ابر رایانه واتسون شرکت آی بی‌ ام باعث می‌‏شود بسیاری از مشاغل در یکی دو دهه آینده به صورت خودکار انجام شود. پژوهشگران این شرکت که نتایج پیش‌‏بینی‌‏های خود در قالب گزارشی با نام «آینده مشاغل: مشاغل چقدر مستعد رایانه‌‏ای شدن هستند؟» منتشر کرده‌‏اند، معتقدند این روند گریبان بسیاری از مشاغل دنیای آی تی را نخواهد گرفت و این مشاغل همچنان در اختیار انسان‏‌ها خواهد بود.
پژوهشگران شرکت آکسفورد مارتین پروگرام حدود ۷۰۰ شغل را بررسی کرده‌‏اند و دریافته‏‌اند متخصصانی مانند مددکاران اجتماعی شاغل در بخش خدمات بهداشت و سلامت، تراپیست‏‌های بخش احیا، مدیران امور اورژانسی و غیره در آینده خواهند توانست شغل خود را حفظ کنند، اما کسانی مثل تکنیسین‏‌های کتابخانه‏‌ها، کاربرانی که کارشان وارد کردن داده‏‌ها است و بازاریابانی که از راه دور کار خود را انجام می‌‏دهند، باید به فکر شغل جدیدی در آینده باشند.
این پژوهشگران همچنین برخی از مشاغل دنیای آی تی را که احتمال خودکار شدن آن‌ها بسیار کم است، نام برده‏‌اند. بنا بر این پیش‌‏بینی، متخصصان زیر از فرایند خودکار شدن مشاغل آسیب چندانی نخواهند دید و خواهند توانست موقعیت شغلی خود را حفظ کنند:
۱.     تحلیل‏گران سیستم‏‌های رایانه‏‌ای
۲.     دانشمندان علوم رایانه و جستجوی اطلاعات
۳.     متصدیان سیستم‏‌های رایانه‏‌ای و شبکه‌‏ای
۴.     متصدیان پایگاه‏‌های داده
۵.     مدیران سیستم‏‌های اطلاعاتی و رایانه‌‏ای
۶.     توسعه‌‏دهندگان نرم‌‏افزار‌ها و اپلیکیشن‏‌ها
۷.     طراحان گرافیکی
۸.     مهندسان برق
۹.     توسعه‏‌دهندگان نرم‏‌افزارهای سیستمی
۱۰.     تحلیل‏گران امور مدیریتی
۱۱.     ناشران (پابلیشرهای) دسکتاپی
۱۲.     تحلیل‏گران امنیت اطلاعات
پژوهشگران به صاحبان کسب و کار‌ها توصیه کرده‌‏اند با دقت بیشتری این روند‌ها را مد نظر قرار دهند. خودکار شدن برخی مشاغل و فرایند‌ها به کسب و کار‌ها کمک می‌‏کند در هزینه‏‌های خود صرفه‌جویی کنند، اما آن‌ها برای نیل به این مقصود باید در زیرساخت‏‌های مناسبی سرمایه‏‌گذاری کنند و مطمئن شوند راهکارهای رایانه‏‌ای شده بیشترین نتایج ممکن را به دست خواهند آورد.