مایکروسافت ۱۸ هزار نفر از کارکنانش را اخراج می‌کند

مایکروسافت ۱۸ هزار نفر از کارکنانش را اخراج می‌کند

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت اعلام کرده است قصد دارد در ۱۲ ماه آینده حدود ۱۸ هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کند. این رقم معادل ۱۴ درصد از کل نیروی کار مایکروسافت است.

به گزارش رویترز، شرکت مایکروسافت که هم‌اکنون به مدیر عاملی استایا نادلا اداره می‌شود اعلام کرده است ۱۸ هزار نفر از کارکنان خود را طی ۱۲ ماه آینده اخراج خواهد کرد و نیروی کار خود را ۱۴ درصد کاهش خواهد داد. این کارکنان عمدتاً جزء نیروهای شرکت نوکیا هستند که مدتی است به مالکیت مایکروسافت درآمده است. مایکروسافت می‌کوشد با تعدیل نیروهای نوکیا موقعیت خود را در بازار خدمات پردازش ابری و نرم‌افزارهای همراه تحکیم بخشد.
استادیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت علت این تصمیم را تقویت قابلیت پاسخگویی و افزایش سرعت و چابکی شرکت تحت مدیریتش اعلام کرده است. وی همچنین گفته است: تصمیم گرفته‌ایم از لایه‌های مدیریتی، هم در سطوح بالا و هم در سطوح جانبی بکاهیم تا از این طریق بر سرعت جریان اطلاعات و تصمیم‌گیری شرکت بیفزاییم.
بر اساس این گزارش، ۱۲ هزار و پانصد نفر از این کارکنان در واحد نوکیا مشغول به کار هستند. نوکیا زمانی که در شرکت مایکروسافت ادغام شد ۲۵ هزار نفر را در استخدام خود داشت. کاهش نیروی کار این شرکت چندان غیرمنتظره نیست، چرا که مایکروسافت پیش از این اعلام کرده بود قصد دارد در عرض ۱۸ ماه پس از خرید نوکیا هزینه سالانه این شرکت را ۶۰۰ میلیون دلار کاهش دهد.
تحلیل‌گران وال‌استریت از کاهش نیروی کار مایکروسافت استقبال کرده‌اند. این تحلیل‌گران از خرید نوکیا توسط مایکروسافت انتقاد می‌کردند و معتقد بودند این شرکت در دوره مدیریت استیو بالمر بیش از حد بزرگ شده است. تعداد کارکنان مایکروسافت بعد از خرید نوکیا به ۱۲۷ هزار نفر رسیده بود. انتشار این خبر ارزش هر سهم مایکروسافت در بورس نزدک را ۱.۸ درصد افزایش داد و به ۴۴.۸۸ دلار رساند. این میزان افزایش در ارزش سهام مایکروسافت از سال ۲۰۰۰ به بعد بی‌سابقه است.