مایکروسافت یکی از 5 ابرکامپیوتر برتر جهان را عرضه کرد

همکاران سیستم- به گزارش وب‌سایت hpcwire؛ مایکروسافت از یک ابرکامپیوتر بسیار پرقدرت رونمایی کرد که به گفته این شرکت در جمع پنج ابرکامپیوتر بسیار پرقدرت جهان قرار می‌گیرد و در چرخه علمی و فلسفی به عنوان «خاصیت نوظهور» به کار گرفته می‌شود. این ابرکامپیوتر در حوزه هوش مصنوعی یک گام فراتر از قابلیت‌های محدود هوش مصنوعی به جلو برداشته است و به عبارت دیگر در حالی که فناوری‌های کنونی هوش مصنوعی توانایی انجام یک کار را در آن واحد دارند، این ابرکامپیوتر می‌تواند چند کار را با این فناوری به صورت همزمان پیش ببرد.

این ابرکامپیوتر که با پشتیبانی پلتفرم پردازش ابری Azure مایکروسافت فعالیت می‌کند، با همکاری مرکز OpenAI توسعه یافته است. این مرکز در اصل آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی است که «ایلان ماسک» و دیگر بزرگان حوزه فناوری آن را راه اندازی کرده‌اند.

مایکروسافت روی وبلاگ رسمی خود در این خصوص توضیح داد: «نخستین گام برای توسعه مدل‌های هوش مصنوعی بسیار بزرگ و زیرساخت‌های مربوطه به این مسئله نیاز دارند که آنها را به عنوان پلتفرم‌هایی برای دیگر سازمان‌ها و توسعه دهندگان آموزش دهیم.»

«کِوین اسکات» مدیر فناوری مایکروسافت در این خصوص گفت:‌ «نکته جالب در مورد این مدل‌ها وسعت مواردی است که می‌توانند آنها را دربر گیرند. این مسئله به این معناست که می‌توان صدها فرآیند مختلف در فرآیندهای پردازشی طبیعی را در یک اتفاق جامع تحت پوشش قرار داد.»

مایکروسافت این محصول جدید را در کنفرانس Build معرفی کرد و توضیح داد ابرکامپیوتر آنها برای مرکز OpenAI به عنوان یک سیستم واحد با 285 هزار هسته پردازشگر، 10 هزار پردازنده گرافیکی و 400 گیگابایت در ثانیه ارتباطات شبکه‌ای برای هر پردازنده گرافیکی در هر خوشه سرور ساخته شده است. مایکروسافت ادعا کرد این محصول در بین پنج ابرکامپیوتر برتر جهان در فهرست Top500 قرار می‌گیرد و سرعت آن 23.5 پتافلاپ معادل دو برابر سرعت ابرکامپیوتر Linpack است.