مایکروسافت: مبارزه با جرایم سایبری نیازمند همکاری‌های بین المللی است

همکاران سیستم- نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد کشورهایی که توافقنامه‌های بین المللی در زمینه امنیت سایبری را امضا کرده‌اند، کمتر قربانی بدافزار‌ها و حملات هکر‌ها شده‌اند.
به گزارش وب سایت pcworld، مطالعه‌ای که با همکاری شرکت مایکروسافت و دانشگاه جورج واشنگتن انجام شده نشان می‌دهد شهروندان کشورهایی که دولت‌های آن‌ها توافقنامه‌های بین المللی مثل «معاهده مبارزه با جرایم سایبر در شورای اروپا» (۲۰۰۱) و «برنامه عمل لندن برای مبارزه با اسپم‌ها» (۲۰۰۴) را امضا کرده‌اند کمتر از حمله بدافزار‌ها و اسپم‌ها آسیب دیده‌اند.
پاول نیکلاس، مدیر ارشد بخش راهبردهای امنیت و دیپلماسی جهانی در شرکت مایکروسافت در این باره گفته است: صِرف امضای یک قرارداد تاثیر مستقیمی بر شاخص‌هایی مثل CCM (تعداد رایانه‌های پاکسازی شده در هر مایل) ندارد، بلکه امضای این قرارداد‌ها منوط به این است که دولت‌های عضو، پیش شرط‌ها و استلزامات امضای این قرارداد‌ها را در کشور خود پیاده کنند، از جمله اینکه این دولت‌ها باید در کشور خود ظرفیت سازی کنند و برخی قوانین خود را تغییر دهند. به گفته پاول نیکلاس این پیش شرط‌ها در ‌‌نهایت موجب افزایش مصونیت کشور‌ها در برابر بدافزار‌ها و جرایم سایبر می‌شود.
پژوهشگران در این مطالعه دریافته‌اند که علاوه بر امضای قراردادهای بین المللی ۳۴ عامل دیگر نیز بیشترین تاثیر را بر سطح امنیت سایبری کشور‌ها دارد. از جمله این عوامل می‌توان به شاخص‌هایی مثل تعداد سرانه رایانه‌ها، استفاده از فیس بوک، سرانه هزینه‌های بهداشت و درمان افراد، ضریب نفوذ شبکه‌های پهن باند و هزینه‌های پژوهشی اشاره کرد.
این مطالعه نشان داده است که کشورهای استرالیا، چین، ژاپن، سوئد و فرانسه در زمینه شاخص CCM یا تعداد رایانه‌های پاکسازی شده به ازای هر مایل رتبه کمتری دارند و در مقابل کشورهای آمریکا، روسیه، بریتانیا، آفریقای جنوبی، اسپانیا و آرژانتین از این نظر رتبه بالاتری دارند. کشورهای ترکیه، مصر، پاکستان و عراق نیز از این نظر بالا‌ترین رتبه را دارا هستند. هرچه رتبه یک کشور در این شاخص بالا‌تر باشد، بدین معناست که آن کشور بیشتر هدف حملات سایبری قرار گرفته است. البته پژوهشگران تاکید کرده‌اند که CCM کامل‌ترین شاخص در این زمینه نیست و پایین بودن رتبه کشوری در این شاخص بدین معنا نیست که آن کشور به طور کامل از حملات سایبری در امان است.
نویسندگان این مطالعه اظهار امیدواری کرده‌اند سیاستگذاران و کار‌شناسان امنیت سایبری در کشورهای مختلف با همکاری یکدیگر بتوانند امنیت سایبری خود را افزایش دهند.