مایکروسافت قابلیت ویرایش جمعی را به نرم‌‏افزارهای تحت وبِ آفیس افزود

مایکروسافت قابلیت ویرایش جمعی را به نرم‌‏افزارهای تحت وبِ آفیس افزود

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت در اقدامی جدید قابلیت کارهای جمعی را به نرم‌‏افزارهای تحت وب آفیس خود افزوده است.
به گزارش وب‏‌سایت cio-today، قابلیت‏ جدیدی که مایکروسافت به اپ‏‌های آفیس تحت وب افزوده است، به کاربران اجازه می‌‏دهد به صورت جمعی و در آن واحد بر روی یک فایل آفیس کار کنند. به نظر می‌‏رسد مایکروسافت این قابلیت را با هدف رقابت با گوگل انجام داده است. شرکت گوگل این قابلیت را پیش از این به خدمات تحت پردازش ابری گوگل داک افزوده بود.
بر اساس این گزارش، قابلیت جدید به کاربران فایل‏‌های تحت وب آفیس اجازه می‌‏دهد این فایل‏‌ها را به صورت همزمان ویرایش کنند. این قابلیت در حال حاضر به اپ‏‌های تحت وب پاورپوینت، اکسل و وُرد افزوده شده است. یکی از مزایای این قابلیت این است که کاربرانی که به صورت مشترک بر روی یک فایل کار می‌‏کنند، می‌‏توانند بفهمند که همکارانشان بر روی کدام قسمت مشغول کار هستند. این کار از ایجاد اختلاف و انجام کارهای موازی در حین ویرایش‏‌های جمعی جلوگیری می‌‏کند.
اپ‏‌های تحت وب نرم‏‌افزار آفیس یکی از جایگزین‏‌های آنلاین و رایگانی است که مایکروسافت در مقابل نرم‌‏افزارهای پولی آفیس عرضه کرده است. این اپ‏‌ها قابلیت‏‌های کلیدی نرم‌‏افزارهای آفیس را در خود دارد.
شرکت مایکروسافت علاوه بر قابلیت فوق، ویژگی‏‌های دیگری نیز به اپ‏‌های تحت وب آفیس افزوده است. پیدا کردن یک واژه و جایگزین کردن آن، تغییر سبک‏‌ها و جداول و افزودن سرصفحه و پاصفحه از جمله قابلیت‏‌های دیگری است که این غول نرم‏‌افزاری به آپ‏ وُرد این مجموعه افزوده است. قابلیت دراگ‌ اند دراپ سلول‏‌ها و تغییر نظم و چینش کاربرگ‏‌ها نیز از جمله ویژگی‏‌هایی است که اخیراً به اپ اکسل این مجموعه افزوده شده است.
نرم‏‌افزارهای آفیس مایکروسافت یکی از پرکاربرد‌ترین مجموعه‏‌های نرم‌‏افزاری اداری در میان شرکت‏‌ها و کسب و کارهای مختلف است. علیرغم اینکه این محصولات در سال‌‏های اخیر رقبایی همچون گوگل داک یافته‌‏اند، اما همچنان برتری خود را در بازار حفظ کرده‌‏اند. شرکت پژوهشی فورستر ماه پیش با انجام مطالعه‌‏ای در میان ۱۵۵ متخصص آی تی دریافت که جای پای نرم‌‏افزارهای آفیس مایکروسافت همچنان در این بازار محکم است. این مطالعه نشان داده است که جایگزین‏‌های تحت پردازش ابری مثل گوگل داک نمی‌‏توانند جایگزین دایمی این نرم‌‏افزار‌ها باشند و فقط می‌‏توانند نقش مکملی در این زمینه داشته باشند.