مایکروسافت زبان شفاهی را وارد اِکسل می‌کند

همکاران سیستم- پژوهشگران مایکروسافت در حال تلاش برای طراحی نسخه تازه‌ای از نرم افزار اکسل هستند که در آن زبان طبیعی و گفتاری با فناوری‌های برنامه نویسی خودکار ترکیب شده است. 

به گزارش وب سایت zdnet، پژوهشگران مایکروسافت تلاش می‌کنند ابزار جدیدی به نام آنالیز (Analyze) را به نرم افزار گسترده برگ اکسل بیفزایند که قابلیت پشتیبانی از زبان شفاهی و گفتاری را داراست. مایکروسافت هدف خود از ابداع این ابزار را آسان‌تر کردن کار با اکسل عنوان کرده است.
بر اساس این گزارش، نرم افزار اکسل ۲۰۱۳ هم اکنون دارای قابلیتی به نام Fill Flash است که می‌تواند منظور کاربر را در برخی موارد پیش بینی کند. کاربر با استفاده از این قابلیت می‌تواند اسم یا رقمی را که دارای فرمت مشخصی است وارد جداول اکسل کند و اکسل نیز بر اساس آن فرمت دیگر اسامی و یا ارقام احتمالی مورد نظر کاربر را پیش بینی می‌کند و به صورت کمرنگ در پایین نمایش می‌دهد. حالا پژوهشگران مایکروسافت گفته‌اند در گام بعدی می‌کوشند زبان طبیعی انسان‌ها را نیز وارد اکسل کنند، بطوری که این نرم افزار قادر به درک گرامر و دستور زبان باشد. در صورت تحقق این ایده کاربر مثلاً می‌تواند مستقیماً از اکسل بپرسد: «چه کسی بیشترین حقوق را دریافت کرده است؟».
نسل بعدی این ابزار که پژوهشگران مایکروسافت در حال تلاش برای طراحی آن هستند، این است که قابلیت پشتیبانی از زبان صوتی و شفاهی را نیز داراست. در این مرحله کاربران نیازی به تایپ داده‌های ورودی ندارند و می‌توانند با فرمان‌های صوتی با اکسل کار کنند.