مایکروسافت در Spartan از موتور متن‌باز استفاده نمی‌کند

مایکروسافت در Spartan از موتور متن‌باز استفاده نمی‌کند

همکاران سیستم- گروه ویژه مرورگر Internet Explorer مایکروسافت توضیح دادند که چرا در مرورگر اینترنتی جدید این شرکت موسوم به Spartan که هم‌اکنون فرآیند توسعه را پشت‌سر می‌گذارد، از موتور ارائه‌کننده متن‌باز استفاده نمی‌کنند.
به گزارش وبسایت Redmondmag، گروه Internet Explorer استفاده از موتور ارائه‌کننده متن‌باز WebKit در مرورگر Spartan را به دو دلیل رد کردند. نخست آنکه، این یک تصمیم کاربردی برای آنها بوده است. این گروه بر این باورند که با تکیه بر موتور Trident مایکروسافت می‌توانند فرآیند توسعه مرورگر اینترنتی جدید را با سرعت بیشتر دنبال کنند.
نکته بعد اینکه، مایکروسافت موتور WebKit را نپذیرفته است. زیرا به گفته گروه مذکور، این مسئله اهمیت زیادی دارد تا با حرکت به سمت یک محصول واحد مبتنی بر وب مقابله شود.
احتمالا تفکر تک‌محصولی در این سیستم به موتور Blink مربوط می‌شود که در مرورگر اینترنتی Chrome گوگل و Opera شرکت Opera Software از آن استفاده شده است. موتور Blink نوع دیگری از WebKit محسوب می‌شود که در مرورگر اینترنتی Safari اپل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر این اساس سه مورد از چهار مرورگر برتر جهان مبتنی بر WebKit یا نوع دیگر آن موسوم به Blink فعالیت می‌کنند.
موتور Blink در رتبه نخست قرار می‌گیرد. زیرا گوگل دریافته است که معماری مرورگر Chrome پیچیدگی‌های پروژه WebKit را شامل می‌شود. مرورگر Opera نیز از سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را متمرکز بر Blink دنبال کرد و پیش‌ از آن مبتنی بر موتور Presto خدمات خود را ارایه می‌کرد. مرورگر اینترنیت فایرفاکس موزیلا نیز از یک موتور متن‌باز متفاوت موسوم به Gecko استفاده می‌کند.