مایکروسافت به دنبال جبران شکست در بازار رایانه‌های لوحی

مایکروسافت به دنبال جبران شکست در بازار رایانه‌های لوحی

همکاران سیستم- مایکروسافت با عرضه ویندوز ۸ در سال ۲۰۱۲ می خواهد شانس خود را در تولید رایانه‌های لوحی امتحان کند و به علاقه کاربران به داشتن رایانه‌های لوحی این شرکت پاسخ دهد. اگر ویندوز ۸ برخلاف ۷ قابلیت تطبیق با رایانه‌های لوحی را داشته باشد، اوضاع به نفع مایکروسافت تغییر خواهد کرد. ولی زمان انتشار این سیستم عامل هنوز مشخص نیست و کاربران و تولید کنندگان رایانه‌های لوحی فعلاً باید منتظر بمانند.

سایت سی‌نت در گزارشی در این باره می‌نویسد مایکروسافت با عرضه ویندوز ۷ نیز نتوانست موفقیت چندانی را در بازار رایانه‌های لوحی به دست آورد و موقعیتش در این بازار همچنان سیر نزولی دارد.

مایکروسافت در اوایل سال ۲۰۱۱ تا حدودی با انتشار خبر تمایل کاربران به داشتن رایانه‌های لوحی تحت‌ویندوز سعی کرد روی شکست‌هایش در این بازار سرپوش بگذارد. بر اساس بررسی‌های مؤسسه فارستر، ۴۶ درصد از کاربران آمریکایی به داشتن رایانه‌های لوحی تحت ویندوز علاقه‌مند هستند.

اما آمار موسسه فارستر نشان می‌دهد علاقه کاربران در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ تا ۲۵ درصد کاهش داشته است. یکی از دلایل اصلی این کاهش علاقه، ندادن پاسخی درست و مطمئن به علاقه کاربران توسط مایکروسافت اعلام شده است.

قطعاً سقوط ۲۱ پله‌ای مایکروسافت در بازار رایانه‌های لوحی محصول در فاصله سه ماهه اول تا سوم سال جاری میلادی، زنگ خطری برای این شرکت به حساب خواهد آمد.

مایکروسافت تاکنون این بازار نوظهور و سودآور را نادیده گرفته است. بازاری که در آن آی پد که از اولین عرضه‌اش ۲ سال هم نمی‌گذرد، موفقیت‌های بی‌شماری را برای اپل به دست آورده است. این شرکت می‌تواند با تغییر استراتژی محصولات و بهبود آن‌ها به سمت این بازار متمایل شود.

مایکروسافت باید توجه کند که اپل و سامسونگ نسل دوم رایانه‌های لوحی خود را وارد بازار کرده‌اند و تا قبل از عرضه ویندوز ۸، نسل سوم محصولاتشان را نیز معرفی خواهند کرد.

مایکروسافت تبلیغات زیادی روی این ویندوز می‌کند، اما به نظر کافی نیست.

ویندوز ۷ نیز با وجود استقبال قابل قبول جهانی، در همراه کردن کاربران به تغییر به سمت این سیستم عامل عملکرد خوبی نداشته است.

در ‌‌نهایت آنچه از بازار آی تی برمی آید، کاربران در حال حرکت به سمت کنار گذاشتن ویندوز هستند. اما این چیزی نیست که در کوتاه مدت اتفاق بیفتد و قطعاً بعد از یک بازه زمانی بلند مدت این تغییر احتمالی بیشتر خود را نشان خواهد داد.

سی‌نت