مایکروسافت با کورتانا به جنگ سیری می‌‏رود

مایکروسافت با کورتانا به جنگ سیری می‌‏رود

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت قصد دارد با عرضه یک دستیار دیجیتال شخصی به جنگ جستجوگرهای هوشمندی مثل siri و google now برود.
به گزارش وب‏‌سایت appleinsider، شرکت مایکروسافت قصد دارد برای سیستم عامل ویندوز فون خود یک دستیار دیجیتال شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی عرضه کند که کورتانا (Cortana) نام دارد. مایکروسافت قرار است این دستیار دیجیتال را بهار امسال روانه بازار کند. گزارش برخی منابع خبری حکایت از آن دارد که این دستیار برای اولین بار در آوریل امسال از طریق گوشی‏‌های لومیای نوکیا عرضه خواهد شد.
بر اساس این گزارش، شرکت مایکروسافت تلاش می‌‏کند دامنه فعالیت این دستیار دیجیتال را از ابزارهای همراه تحت ویندوز فون فرا‌تر ببرد و در پاییز امسال آن را برای سیستم عامل آی او اس اپل نیز عرضه کند و در سال آینده نیز از آن در دستگاه‌های ایکس باکس و پلت فرم ویندوز نیز استفاده کند.
نام کورتانا در اصل برگرفته از نام یکی از شخصیت‏‌های فیلم تخیلی Halo است، شخصیتی که دارای نوعی هوش مصنوعی بود. در این فیلم از صدای جین تایلور بازیگر برای این شخصیت استفاده شده بود. مایکروسافت نیز قصد دارد دستیار دیجیتال کورتانا را با صدای همین بازیگر روانه بازار کند.
بر اساس این گزارش، کورتانا که برای اولین بار در سال گذشته رونمایی شد، به بخش مهمی از رابط کاربری ابزارهای مایکروسافت تبدیل خواهد شد. این دستیار دیجیتال مبتنی بر فناوری‏‌هایی است که مایکروسافت از آن‌ها برای توسعه موتور جستجوگر بینگ استفاده کرده است.