ماشین‌های مجازی Azure بالاخره از Arm پشتیبانی می‌کنند

مایکروسافت پس از پیمودن مسیر طولانی سرانجام این هفته پیش نمایش مربوط به پشتیبانی از پردازنده‌های Arm در ماشین‌های مجازی Azure را مبتنی بر سیستم‌های شرکت Ampere Computing منتشر کرد.

شرکت Ampere در اصل یک استارت‌آپ است که تراشه‌های سرور را تولید می‌کند. این کمپانی سال گذشته اعلام کرد مایکروسافت و هولدینگ تِنسنت را به عنوان مشتریان اصلی خود ثبت کرده است.

«هری پولاپاکا» مدیر مرکز Azure Host و سیستم عامل ویندوز در شرکت مایکروسافت گفت: «ما هم اکنون از پردازنده‌های Arm در زیرساخت‌های پردازش ابری Azure پشتیبانی می‌کنیم. این یک سفر طولانی بود تا در نهایت بتوانیم خدمات Ampere را در Azure به کار بگیریم تا ویندوز به عنوان پلتفرم میزبان و در قالب Root Host OS این قابلیت را در اختیار ما بگذارد و ماشین‌های مجازی Windows 11 Arm  در دسترس ما قرار گیرد».

ماشین‌های مجازی Azure با پردازده‌های مبتنی بر Ampere Altra Arm تا 50 درصد عملکرد بهتری نسبت به ماشین‌های مجازی مبتنی بر x86 ارائه می‌دهند و برای حجم کاری کوچک‌تر قابلیت‌های بیشتری دارند. این ماشین‌های مجازی جدید همچنین برای سرورهای وب، سرورهای مخصوص اپلیکیشن‌ها، سرورهای متن باز، سرورهای مخصوص بازی، سرورهای رسانه‌ای و سایر موارد کاربردهای فراوان دارند.

پیش‌نمایش اولیه هم‌اکنون برای کاربران ساکن مناطق غربی و مرکزی آمریکا و همچنین کاربران Azure در اروپای غربی ارائه شده است. شرکت Ampere نیز تایید کرد که ماشین‌های مجازی Azure با پردازنده‌های Arm هم اکنون در دسترس هستند.

منبع: zdnet