ماجرای مطرح شدن پیشنهاد خرید نینتندو توسط مایکروسافت

از زمانی که مایکروسافت نخستین مدل کنسول بازی اکس‌باکس را روانه بازار کرد حدود دو دهه می‌گذرد. اولین مدل کنسول اکس‌باکس سال 2001 میلادی روانه بازار شد و خبرگزاری بلومبرگ با انتشار گزارشی تاریخچه فعالیت مایکروسافت در این عرصه را بررسی کرد. خواندن این گزارش بسیار جذاب است، ولی در آن یک بخش ویژه به چشم می‌خورد و آن هم جزییات تلاش مایکروسافت برای تامین امنیت بازی‌ها برای برند کاملا جدید کنسول خود است.
در حالی که مایکروسافت از توسعه دهندگان بازی‌های رایانه‌ای درخواسته کرده است به صورت ویژه روی کنسول اکس‌باکس تمرکز داشته باشند، این شرکت همچنین به این مسئله فکر می‌کند تا از توان مالی قابل توجه خود برای خرید شرکت‌های توسعه دهنده بازی هم استفاده کند. در این میان شرکت مایکروسافت با نزدیک شدن به کمپانی نینتندو برای خرید آن سعی کرده است اهداف خود را در این زمینه محقق سازد.
«کِوین باچوس» مدیر یکی از شرکت‌های توسعه دهنده پروژه مرتبط با اکس‌باکس در این خصوص توضیح داده است که پس از طرح مسئله خرید نینتندو توسط مایکروسافت، از داخل اتاق مربوطه صدای خنده آمده است. او به خبرگزاری بلومبرگ توضیح داد: «آنها پس از شنیدن این پیشنهاد فقط خندیدند. تصور کنید یک ساعت شخصی به فقط به شما بخندد. در چنین شرایطی جلسه به چه صورت پیش خواهد رفت.»
پیشنهاد مایکروسافت برای خرید نینتندو منطقی به نظر می‌رسد. زمانی که این مسئله مطرح شد، شرکت نینتندو از نظر سخت افزاری بسیاری از رقیب اصلی خود یعنی سونی عقب‌تر بود. بنابراین مایکروسافت به این نتیجه رسید که می‌تواند مدیریت بخش تولید کننده سخت افزار در این شرکت را اختیار بگیرد و نینتندو را برای تمرکز بیشتر بر بخش نرم افزاری تنها بگذارد.

منبع: finance.yahoo