«لینوکس 5.0» منتشر شد

همکاران سیستم – پس از مدت‌ها انتظار سرانجام سیستم عامل «لینوکس 5.0» عرضه شد. «لینوس توروالدس» بنیانگذار این پلتفرم همزمان با انتشار نسخه آن توضیح داد:‌ «همچنان تمایل دارم به این نکته اشاره کنم که ما از نسخه جدید مبتنی بر قابلیت‌های جدید منتشر نمی‌کنیم و ویرایش 5.0 به این معنی نیست که کاربران می‌توانند قابلیت‌های بیشتری را نسبت به ویرایش 4.x در اختیار بگیرند».

توروالدس در پیامی که پیش‌تر در نشست LKML مربوط به توسعه هسته مرکزی لینوکس ارایه کرده بود نوشت: «حدود 50 درصد سیستم عامل لینوکس 5.0 مربوط به درایورها می‌َود، 20 درصد آن به‌روزرسانی زیرساخت‌ها را دربر می‌گیرد، 10 درصد ابزارهای کاربردی را شامل می‌شود، و 20 درصد مابلی نیز تمامی بخش‌ها یعنی مستندات شبکه‌، فایل‌های سیستمی، به‌روزرسانی‌های فایل هدر، کدهای هسته‌ مرکزی و … را شامل می‌شود. در این زمینه اتفاق خاصی صورت نگرفته است، اگرچه من تمایل دارد ببینم چگونه برخی از درایورهای قدیمی کنار گذاشته می‌شوند تا کاربران بالاخره نسخه جدیدتر آنها را در اختیار بگیرند».

نسخه جدید لینوکس همراه با سیستم رمزگذاری ذخیره‌سازی داده‌های گوگل موسوم به Adiantum منتشر شده است. سیستم Adiantum روی دستگاه‌های کم توان از جمله گوشی‌های هوشمند اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اتفاق یک گام بزرگ برای افزایش امنیت دستگاه‌های موبایلی محسوب می‌شود و نسبت به سیستم قبلی مخصوص رمزگذاری داده بسیار سریع‌تر عمل می‌کند.

منبع: zdnet