لو رفتن اطلاعات ۳۰۰ هزار نفر از دارندگان وب‏سایت‏‌ها به خاطر اشتباه نرم‌‏افزاری در گوگل

لو رفتن اطلاعات ۳۰۰ هزار نفر از دارندگان وب‏سایت‏‌ها به خاطر اشتباه نرم‌‏افزاری در گوگل

همکاران سیستم- مشکل نرم‌‏افزاری شرکت گوگل در سال ۲۰۱۳ باعث شد اطلاعات حدود ۳۰۰ هزار نفر از دارندگان وب‏سایت‌‏های اینترنتی فاش شود.
به گزارش وب‏سایت pcworld، یکی از مدیران شرکت سیسکو فاش کرده است که مشکل نرم‏‌افزاری پیش‏‌آمده در شرکت گوگل در سال ۲۰۱۳ باعث شده است اطلاعات شخصی حدود ۳۰۰ هزار نفر از دارندگان وب‏سایت‏‌های اینترتی فاش شود. اطلاعات فاش‌‏شده شامل نام، آدرس، ایمیل و شماره تلفن افرادی بوده است که دامنه خاصی را برای وب‏سایت‏‌های خود خریداری کرده‌‏اند. این اطلاعات در یکی از پایگاه‏‌های داده به نام whois نگهداری می‏شده است. افرادی که اطلاعات آنها لو رفته است جزء کسانی بوده‌‏اند که با پرداخت هزینه بالاتری خواسته‏‌اند اطلاعاتشان به صورت محرمانه و شخصی ذخیره شود.
کرگ ویلیامز، یکی از مدیران ارشد فنی شرکت سیسکو که این موضوع را کشف کرده، گفته است انتشار این ایمیل‏‌ها کار مجرمان سایبری را که روش‌‏های فیشینگ برای مقاصد مجرمانه خود استفاده می‏‌کنند و سعی می‌‏کنند با ارائه اطلاعات غلط کاربران را وادار به کلیک بر روی لینک‏‌های آلوده کنند، آسان می‏‌کند. مجرمان سایبری همچنین از طریق اطلاعات شخصی دیگران اقدام به خرید دامنه‏‌های اینترنتی می‌‏کنند و فعالیت‏‌های خود را از طریق آن انجام می‏‌دهند.
بر اساس این گزارش، اطلاعات شخصی مربوط به ۲۸۲ هزار و ۸۶۷ دارنده وب‏سایت در این اتفاق فاش شده بود. کرگ ویلیامز پس از کشف این ماجرا موضوع را با شرکت گوگل در میان می‏‌گذارد و آنها نیز در عرض شش روز مشکل را برطرف می‏‌کنند. شرکت گوگل «نقص نرم‌‏افزاری» پیش‌‏آمده را مقصر می‌‌داند.