قدرت‌مندترین ابرکامپیوتر آی‌بی‌ام به دنبال انرژی سبز

جنرال الکتریک (GE) غول انرژی در ایالات متحده یکی از قدرت‌مندترین ابرکامپیوترهای جهان موسوم به IBM Summit را برای اجرای دو پروژه تحقیقاتی جدید مورد استفاده قرار می‌دهد تا از این طریق بتواند تولید انرژی پاک را افزایش دهد.

وزارت انرژی آمریکا (DoE) که در آزمایشگاه ملی «اوک ریج» میزبان ابرکامپیوتر Summit است ماه گذشته در مجموع بیش از 7 میلیون گره ساعت پردازش را با 20 گروه تحقیقاتی به انجام رساند که دو مورد از این گروه‌ها به مرکز تحقیقات شرکت جنرال الکتریک اختصاص داشت.

ابرکامپیوتر Summit در اصل دومین ابرکامپیوتر قدرتمند جهان محسوب می‌شود که پس از ابرکامپیوتر Fugaku مستقر در ژاپن عنوان دوم را از آن خود کرده است.

این سیستم بسیار پیشرفته که توسط شرکت آی‌بی‌ام ساخته شده قدرتی معادل 70 میلیون دستگاه گوشی هوشمند «آیفون 11اس» را شامل می‌شود و دانشمندان می‌توانند از آن برای محاسبات بسیار پیچیده و بزرگ از جمله شبیه‌سازی رفتار سیستم‌ها یا حل مشکلات پیچیده فیزیک استفاده کنند.

شرکت جنرال الکتریک هم‌اکنون رو پروژه که توسط وزارت انرژی ایالات متحده برگزیده شده را با استفاده از ابرکامپیوتر Summit پیش می‌برد که هر دوی آنها نقاط قوت تولید انرژی تجدیدپذیر را مورد بررسی قرار می‌دهند.

یکی از تیم‌هایی که توسط «جینگ لی» از محققان جنرال الکتریک مدیریت می‌شود 240 هزار گره ساعت دریافت کرده تا بررسی‌های خود را برای پیش‌برد تحقیقات در زمینه نیروی باد دریای عملی کند.

او امیدوار است با استفاده از ابرکامپیوتر Summit شبیه سازی‌های پیچیده‌ را برای مطالعه روش‌های جدید کنترل و بهره برداری از توربین‌های دریایی به کار برد تا در نهایت فرآیند تولید انرژی از این منبع بهینه شود.

منبع: zdnet