قاره آسیا نیازمند یک مرکز مشترک برای مقابله با تهدیدات سایبری است

قاره آسیا نیازمند یک مرکز مشترک برای مقابله با تهدیدات سایبری است

همکاران سیستم- یک هفته پس از آنکه کشورهای اروپایی مرکز جدیدی را برای مقابله با تهدیدات و جرایم آنلاین راه اندازی کردند، شماری از کار‌شناسان امنیتی بر ضرورت راه اندازی مرکز مشابهی در قاره آسیا تاکید کرده‌اند.
شماری از کار‌شناسان امنیتی در مصاحبه با وب سایت خبری Zdnet گفته‌اند کشورهای آسیایی برای مقابله با تهدیدات و خطرات آنلاین به یک مرکز بین المللی مشترک احتیاج دارند. آن‌ها در این مصاحبه گفته‌اند قاره آسیا فاقد یک مرکز مشترک برای مقابله با جرایم سایبر است و کشورهای آسیایی بایستی مانند کشورهای اروپایی به فکر تاسیس یک مرکز مشترک باشند تا از طریق آن بتوانند از دولت‌ها، کسب و کار‌ها و کاربران نهایی خود در مقابل تهدیدات آنلاین دفاع کنند.
ملیا پیلائو، رئیس بخش لابراتوارهای ترندلاب در شرکت ترند میکرو گفته است از آنجا که جرایم آنلاین ماهیتی فرا مرزی دارند، کشورهای آسیایی و کشورهای حوزه اقیانوس آرام باید مرکز مشترکی ایجاد کنند تا بدین وسیله بتوانند جرایم آنلاین را با سهولت بیشتری بررسی کنند و در عین حال اطلاعات و پشتیبانی‌های لازم را در اختیار کاربران کشورهای عضو قرار دهند.
تئو هین، مدیر عامل شرکت سکیور ایج نیز در این زمینه اقدام مشترک کشورهای اروپایی را مثال زده و گفته کشورهای اروپایی به تازگی چنین مرکزی را راه اندازی کرده‌اند که به مرکز مقابله با جرایم سایبری اروپا معروف شده است. وی همچنین از راه اندازی یک مرکز مشابه در سنگاپور خبر داده و اظهار امیدواری کرده که این مرکز که به کامپلکس گلوبال اینترپل معروف است، تا سال ۲۰۱۴ فعال شود. وی گفته این مرکز خواهد توانست سیستم‌ها و فرایندهای امنیتی پیچیده‌ای را برای مقابله با تهدیدات سایبر به ارمغان بیاورد.
کن لاو، رئیس واحد امنیت کسب و کار‌ها در شرکت ترند میکرو نیز به این نکته اشاره کرده است که در قاره آسیا مراکز مشابهی وجود دارد، اما نفوذ و دامنه عمل بسیار محدودی دارد. از جمله این مراکز می‌توان به مرکز ایمپکت (همکاری‌های چندجانبه بین المللی در مقابل تهدیدات سایبر) اشاره کرد که در کشور مالزی مستقر است. این مرکز بازوی امنیت سایبری سازمان ملل متحد به شمار می‌رود و ۱۹۳ کشور عضو آن هستند.
لئون پیرا، مدیر عامل شرکت پژوهشی اسپایر نیز در این زمینه به ناهمگونی‌های موجود در قاره آسیا اشاره کرده و گفته است کشورهای آسیایی هر کدام رژیم حقوقی خاصی دارند و به همین خاطر تاسیس چنین مرکزی با چالش‌های جدی در زمینه اعمال قوانین و اجرای فعالیت‌های بین المللی مواجه خواهد بود.
این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که کشورهای اروپایی در هفته گذشته مرکز جدیدی برای مقابله با جرایم اینترنتی راه اندازی کردند که به مرکز مقابله با جرایم سایبر اروپا معروف شد. هم اکنون ۲۷ کشور اروپایی عضو این مرکز هستند و نهادهای نظارتی و اجرایی آمریکا نیز از آن پشتیبانی می‌کنند.