فونت متن‌باز گوگل با قابلیت پشتیبانی از ۸۰۰ زبان مختلف

فونت متن‌باز گوگل با قابلیت پشتیبانی از ۸۰۰ زبان مختلف

همکاران سیستم- شرکت گوگل یک فونت متن باز جدید را با نام Noto عرضه کرد و توضیح داد این فونت از ۸۰۰ زبان مختلف و ۱۰۰ سیستم نوشتاری گوناگون پشتیبانی می‌کند.

به گزارش وبسایت Zdnet، این نامگذاری برای فونت جدید اشاره‌ای به آنچه دارد که مردم به صورت پیش‌فرض در موارد مختلف به کار می‌برند تا مشکل زبانی خود را حل کنند. فونت مذکور زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که رایانه شخصی کاراکترهای منتشر شده در یک سایت اینترنتی را متوجه نمی‌شود و Noto به خوبی می‌تواند این کاراکترها را شناسایی کند.

«باب جانگ» مدیر مرکز جهانی‌سازی گوگل گفت: «یکی از اهداف ما در پروژه مذکور پشتیبانی از همه زبان‌ها و همه کاراکترها بود. بنابراین یکی از چیزهایی که می‌خواستیم این بود که اطمینان حاصل کنیم هیچ زبانی وجود ندارد که کاربران ما برای تشخیص آن روی اینترنت با مشکل مواجه شوند».

این پروژه بزرگ توسط گوگل و شرکت توسعه نوشت‌افزار Monotype در فاصله زمانی پنج سال انجام شد و دو مرکز مذکور در نتیجه موفق شدند یک فونت واحد را مبتنی بر استاندارد Unicode با قابلیت پشتیبانی از ۸۰۰ زبان مختلف ارایه دهند.

فونت Noto‌ بیش از ۱۱۰ کاراکتر و ۱۱۰ سیستم نوشت‌افزاری را شامل می‌شود. گوگل به منظور کسب اطمینان از ثبات سیستم Unicode تصمیم دارد هر زمانی که کاراکترهای جدید توسط مرکز Unicode عرضه می‌شود فونت خود را به‌روز کند.