فوجیتسو سریع‌ترین شبیه‌ساز کوانتومی جهان را عرضه کرد

شرکت فوجیتیسو ادعا می‌کند یک شبیه‌ساز رایانه‌ای کوانتومی ساخته که می‌تواند مدارهای کوانتومی 36 کیوبیتی را روی یک سیستم خوشه‌ای با ابررایانه ساخت این شرکت موسوم به PRIMEHPC FX 700 راه‌اندازی کند. این ابررایانه در اصل پردازنده مرکزی را در اختیار دارد که سریع‌ترین ابررایانه جهان با نام فوگاکو نیز از همین پردازش‌گر بهره می‌برد.

به گفته فوجیتسو، این شبیه‌ساز کوانتومی از 64 گره در PRIMEHPC FX 700 تشکیل شده و می‌تواند نرم‌افزار شبیه‌ساز کوانتومی Qualacs را به شکل موازی با سرعت بالا اجرا کند و عملکرد تقریبا دو برابر سریع‌تر نسبت به دیگر دستگاه‌های مشابه ساخت شرکت‌هایی نظیر آی‌بی‌ام و اینتل را ارائه دهد.

فوجیتسو همچنین خاطرنشان کرد روشی که توسعه داده امکان بازآرایی کارآمد حالت‌های کیوبیت مستقر در حافظه توزیع شده روی خوشه را با توجه به پیشرفت مدار کوانتومی فراهم می‌کند.

«ویوک ماهاجان» مدیر ارشد فناوری فوجیتسو در این خصوص توضیح داد:‌ «ما هم اکنون در آستانه عصر جدید در بخش فناوری‌های محاسباتی هستیم. فوجیتسو با استفاده از تخصص گسترده خود در زمینه فناوری‌های پردازشی و محاسباتی که طی چندین دهه آنها را پرورش داده، سریع‌ترین شبیه‌ساز کوانتومی جهان را با موفقیت ارائه کرد».

فوجیتسو توضیح داد با نگاهی به آینده همکاری‌های گسترده‌تری را با شرکت فوجی‌فیلم انجام می‌دهد تا از شبیه‌ساز کوانتومی برای تحقیقات در علوم استفاده کند. این شرکت ژاپنی به شکل همزمان قصد دارد تا ماه سپتامبر یک شبیه‌ساز 40 کیوبیتی را نیز توسعه دهد.

منبع: zdnet