فهرست برترین اپلیکیشن‌ها مبتنی بر فضای Azure منتشر شد

مایکروسافت این هفته برترین اپلیکیشن‌های غیرمایکروسافتی مورد استفاده در سال 2020 میلادی را بر اساس شناسه و خدمات مدیریت دسترسی Azure Active Directory معرفی کرد و توضیح داد این اپلیکیشن‌ها بر اساس ورودی‌های موجود در فروشگاه آنلاین Azure Marketplace برگزیده شده‌اند.
مایکروسافت در این باره گزارش 19 صفحه‌ای را با عنوان «وضعیت اپلیکیشن‌ها براساس شناخت مایکروسافت» منتشر کرد. مایکروسافت میزبان فروشگاه اینترنتی Azure Marketplace محسوب می‌شود و این مرکز اینترنتی در اصل مخزن نرم افزاری برنامه‌های تایید شده مایکروسافت که توسط این شرکت و همچنین شرکای نرم افزاری غیرمایکروسافتی ساخته می‌شوند. با توجه به اینکه مایکروسافت مالک فروشگاه است، می‌تواند مواردی مانند اطلاعات استفاده از اپلیکیشن‌ها را هم ارزیابی کند.
گزارش مایکروسافت اپلیکیشن‌های منتشر شده تحت فضای Azure را با توجه به عوامل مختلف از جمله تعداد کاربران فعال ماهانه به علاوه تعداد سازمان‌هایی که از آن استفاده می‌کنند مورد بررسی قرار داد. همچنین آمار استفاده از برنامه‌ها بر اساس اندازه کوچک یا بزرگ بودن سازمان، و همچنین بر اساس نوع صنعت نشان داده شد. علاوه بر موارد یاد شده، اپلیکیشن‌های مورد استفاده بر اساس دسته بندی از جمله امنیت، منابع انسانی، آموزش و … و همچنین سریع‌ترین میزان رشد برنامه‌ها بررسی شدند. این گزارش از توصیف اپلیکیشن‌های ساخت شرکت مایکروسافت خودداری کرد.
تغییر در نحوه کار و تمرکز بر فعالیت‌های از راه دور در مارس گذشته یکی از موضوعات ثابت گزارش بود، زیرا برخی از اپلیکیشن‌ها در سال 2020 توانستند به سمت رتبه‌های نخست لیست صعود کنند. با این حال برخی ابزارهای کاربردی در جایگاه خود ثابت ماندند که از جمله آنها می‌توان به اپلیکیشن مدیریت خدمات ServiceNow IT اشاره کرد که در رتبه نخست باقی ماند و بین سال‌های 2018 تا 2020 توانست این عنوان را برای خود حفظ کند.

منبع: redmondmag