فناوری واقعیت افزوده وارد دنیای کسب و کار‌ها می‌‏شود

فناوری واقعیت افزوده وارد دنیای کسب و کار‌ها می‌‏شود

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر پیش‌‏بینی کرده است فناوری واقعیت افزوده بزودی به یکی از ابزارهای مهم در دنیای کسب و کار‌ها تبدیل خواهد شد.
شرکت گارتنر در گزارشی اعلام کرده است اگرچه استفاده از فناوری واقعیت افزوده در میان کسب و کار‌ها هنوز چندان رایج نیست، این فناوری به حدی از بلوغ رسیده است که می‌‏توان در سازمان‏‌ها و شرکت‏‌ها از آن بهره برد. تکمیل و ارتقای فرایندهای کسب و کار، عملیات کاری، آموزش و تربیت کارکنان و غیره از جمله کاربری‏‌هایی است که گارتنر برای این فناوری پیش‏‌بینی کرده است.
واقعیت افزوده به معنای استفاده از اطلاعات متنی، گرافیکی، صوتی و دیگر قابلیت‏‌های مجازی برای تفسیر واقعیت‌‏های محیط اطراف است. ابزارهای واقعیت افزوده می‌‏توانند اطلاعات مربوط به یک محیط را از منابع و حسگرهای مختلف استخراج کرده و همزمان آن‌ها را بر روی ابزارهایی مثل صفحه نمایش گوشی‏‌های همراه برای کاربر به نمایش بگذارند. به گفته تحلیل‏گران گارتنر این فناوری هم‌زمان باعث رشد و ارتقای فناوری‏‌های دیگری مثل ابزارهای همراه، مکان‏‌یابی، سه‏‌بعدی، تشخیص چهره و غیره نیز شده است. به اعتقاد تحلیل‏گران گارتنر این فناوری با تصویرپردازی‌‏هایی که از محتوا به دست می‌‏دهد تصمیم‌‏گیری‏‌های فوری و آنی را امکان‏‌پذیر می‌‏کند و از این طریق نوآوری‏‌ها در محیط کسب و کار‌ها را افزایش می‌‏دهد.
گارتنر در گزارش خود اعلام کرده است فناوری واقعیت افزوده بر دو نوع است؛ یکی مکان‏-محور که در آن اطلاعاتی درباره موقعیت و مکان جغرافیایی کاربر به وی ارائه می‌‏شود و دیگری فناوری مبتنی بر رایانه و تصویرپردازی‏‌های رایانه‏‌ای است که برای مقاصدی مثل تشخیص چهره و شناسایی اشیای مختلف از آن استفاده می‌‏شود. به اعتقاد گارتنر پیشرفت‏‌هایی که در خدمات مکان‏یابی و قابلیت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌های تشخیص چهره این فناوری صورت گرفته است، پتانسیل آن را برای استفاده در کسب و کار‌ها افزایش داده است. تحلیل‏گران این شرکت همچنین گفته‌‏اند این فناوری بویژه برای صنایعی مفید است که کارکنان آن‌ها دسترسی فوری به اطلاعات مورد نیاز خود ندارند. اما در صنایع سبک‏تری که کارکنان به اطلاعات کافی دسترسی دارند، تاثیر این فناوری کمتر خواهد بود.
افزایش بازدهی، تسهیل فرایندهای جاری در کسب و کار‌ها، افزایش اطلاعات موجود، دسترسی آنی و فوری به داده‌‏های مورد نیاز، شیوه‌‏های جدید تصویر‌پردازی مشکلات و راه‌‏حل‏‌های آن‌ها و تقویت کارهای جمعی از جمله مواردی است که تحلیل‏گران گارتنر از آن‌ها با عنوان مزایای استفاده از فناوری واقعیت افزوده نام برده‏اند. به اعتقاد آن‌ها فناوری واقعیت افزوده پلی است که دنیای فیزیکی و مادی را به دنیای دیجیتال متصل می‌‏کند.