فقط یک‌چهارم مشاغل IT در اختیار زنان است

فقط یک‌چهارم مشاغل IT در اختیار زنان است

همکاران سیستم- در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی کمتر از ۲۵ درصد مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات در کشورهای توسعه یافته توسط زنان مدیریت می‌شود که این رقم تقریبا مشابه سال گذشته یا اندکی کمتر از آن است.به گزارش وبسایت ZDnet، مرکز مشاوره‌ای Deloitte بر پایه مطالعه جدید خود هشدار داد کمبود تنوع جنسیتی در این فضا یک مشکل اجتماعی و البته اقتصادی محسوب می‌شود.
این در حالی است که هزینه جهانی IT سالانه ده‌ها میلیارد دلار محاسبه می‌شود. در گزارش این مرکز آمده است: «هزینه این تفاوت جنسیتی، تنها در هزینه‌های IT بریتانیا سالانه ۴ میلیارد دلار محاسبه می‌شود. با این هزینه تحقق برابری جنسیتی، دستکم حضور ۵۰ درصدی زنان در مشاغل IT، یک هدف منطقی به نظر می‌رسد».
به هر حال باید توجه داشت که این یک مشکل جهانی است، ولی برای حل این مسئله با مشکلات بزرگتری مواجه است.
در دوره زمانی هشت ساله بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ میلادی میزان زنان شاغل در صنعت IT در کشور سوئد از ۲۳ درصد به ۲۲ درصد کاهش یافت. البته تعداد زنان فعال در مشاغل IT از ۱۶ درصد به ۲۱ درصد افزایش پیدا کرد.
در کشور آمریکا که ۵ میلیون فرصت شغلی در حوزه IT دارد، ضریب نفود کارمندان زن IT از ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۲۴ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرده است. همچنین ضریب پست‌های مدیریتی IT برای زنان در این دوره زمانی کاهش ۳ درصدی را تجربه کرده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *