فقدان نوآوری و عدم بلوغ فناورانه؛ مهم‌ترین مشکل صنعت پردازش ابری از دید کسب و کار‌ها

همکاران سیستم-مطالعه جدیدی نشان داده است که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری احساس می‌کنند فناوری‌های پردازش ابری فاقد هر نوع نوآوری و بلوغ فناورانه است و به همین خاطر رغبت چندانی به استفاده از این فناوری‌ها نشان نمی‌دهند.
به گزارش وب سایت eweek، مطالعه مشترکی که توسط دو تشکّل سی‌اس‌ای (CSA) و ایساکا (ISACA) انجام شده است، نشان می‌دهد عواملی همچون مقررات گذاری‌های دولتی، موضوعات مربوط به حریم خصوصی، فقدان نوآوری و عدم بلوغ فناوروانه از جمله مهم‌ترین دلایلی است که روند پذیرش فناوری‌های پردازش ابری در میان کسب و کار‌ها را با مشکل مواجه کرده است.
در این مطالعه که به صورت یک نظرسنجی در میان کسب و کارهای مختلف انجام شده است، ۲۴ درصد از پاسخگویان گفته‌اند بازار فناوری‌های پردازش ابری فاقد هر نوع نوآوری و ابتکاری است. تقریباً همه پاسخگویان هم گفته‌اند پردازش ابری هنوز به بلوغ فناورانه لازم نرسیده است. از نظر پاسخگویان فقط شیوه «عرضه نرم افزار به صورت خدمات» (SaaS) اولین مراحل این بلوغ را طی کرده است و دو رویکرد دیگر، یعنی Iaas (عرضه زیرساخت‌ها به صورت خدمات) و Paas (عرضه پلت فرم به صورت خدمات) به بلوغ فناورانه چندانی نرسیده و در واقع در حال گذراندن دوران طفولیت خود هستند.
در این مطالعه ۴۳ درصد از پاسخگویان نیز برای فناوری‌های پردازش ابری سطح متوسطی از نوآوری قائل بوده‌اند، در حالی که حدود یک سوم این نوآوری را در سطح مطلوبی ارزیابی کرده‌اند.
گفتنی است در این مطالعه حدود ۲۵۰ متخصص آی تی از شرکت‌ها و سازمان‌های بیش از ۵۰ کشور جهان شرکت داشته‌اند که در نقش کاربر، عرضه کننده، مشاور و قانونگذار به نحوی در بخشی از صنعت پردازش ابری فعالیت می‌کردند.