فایرفاکس جدید شیوه‌ی ذخیره‌سازی داده از سایت‌ها را عوض می‌کند

براساس آخرین برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است مرورگر اینترنتی «فایرفاکس 85» ماه آینده یعنی ژانویه 2021 روانه بازار شود و قابلیت جدیدی با نام Network Partitioning به عنوان سیستم حفاظتی ضدردیابی در اختیار کاربران بگذارد.
این قابلیت بر مبنای سیستم «قسمت‌بندی ذخیره سازی در بخش مشتری» فعالیت می‌کند و استاندارد جدیدی محسوب می‌شود که هم اکنون توسط گروه حریم خصوصی کنسرسیوم جهانی World Wide Web توسعه یافته است.
«زاک ادواردز» از محققان حوزه حریم خصوصی در این خصوص گفت: «سیستم Network Partitioning بسیار فنی است و با این وجود تاحدودی ساده سازی شده است تا مرورگر اینترنتی شما روش‌های زیادی را در اختیار داشته باشد و از این طریق بتواند به جز فایل‌های کوکی، داده‌ها را از روی وبسایت‌ها ذخیره کند.»

او توضیح داد: «این مکانیسم‌های ذخیره سازی جایگزین موارد مختلف از جمله حافظه پنهان HTTP، حافظه پنهان تصویر، حافظه پنهان آیکون‌ها در آدرس‌های اینترنتی، حافظه پنهان فونت‌ها، حافظه پنهان سیستم CORS، و انواع دیگر حافظه‌های پنهان و مکانیسم‌های ذخیره سازی اطلاعات را شامل می‌شود که می‌توانند برای ردیابی کاربران در سایت‌های اینترنتی مختلف مورد استفاده قرار گیرند».
ادواردز توضیح داد تمامی این سیستم‌های ذخیره سازی داده بین سایت‌های اینترنتی مشترک هستند و می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: zdnet