فایرفاکس افزونه‌های اینترنتی را بازنشسته می‌کند

فایرفاکس افزونه‌های اینترنتی را بازنشسته می‌کند

همکاران سیستم- موزیلا اعلام کرد مرورگر اینترنتی آن موسوم به فایرفاکس رویه Chrome گوگل را در اختیار می‌گیرد تا بر اساس آن به پشتیبانی از افزونه‌های NPAPI پایان دهد.به گزارش وبسایت theinquirer، استاندارد NPAPI که تاریخ آن به دوره Netscape برمی‌گردد، هم‌اکنون در پایان عمر خود به‌سر می‌برد و به‌جای آنکه مشکل کاربران اینترنتی را حل کند، دردسرهای فراوانی برای آنها ایجاد کرده است که بر این اساس موزیلا تصمیم دارد از پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به پشتیبانی از این افزونه‌های اینترنتی پایان دهد.
زمانی که گوگل به پشتیبانی از این افزونه‌ها در مرورگر Chrome پایان داد، تاثیر کمی بر فعالیت کاربران گذاشته شد. به‌استثنای اینکه پایان پشتیبانی مرورگر گوگل از سیستم Silverlight مایکروسافت موجب شد بسیاری از سایت‌های رسانه‌ای از جمله Sky Go و BT Sport از کار بیفتند.
«بنجامین اسمدبرگ» مدیر کیفیت مهندسی فایرفاکس روی وبلاگ موزیلا توضیح داد: «از آنجایی که مرورگرهای اینترنتی و وب در حال گسترش هستند، NPAPI به پایان عمر خود نزدیک می‌شود. افزونه‌ها برای کاربران وب منبعی برای حل مشکلات، اختلال‌ها و نقص‌های امنیتی محسوب می‌شوند».
او در ادامه نوشت: «موزیلا تاکید دارد از اواخر سال ۲۰۱۶ به پشتیبانی از بخش اعظم افزونه‌های NPAPI در مرورگر فایرفاکس پایان دهد. فایرفاکس فعالیت خود را چندین سال قبل با فعال‌سازی دستی مرورگرهای اینترنتی آغاز کرد و به کاربران امکان داد افزونه‌های مورد نظر خود را هر زمان که لازم بود در اختیار بگیرند. این اقدام با فرآیندی که مرورگرهای مدرن از جمله Chrome گوگل و Edge مایکروسافت دنبال می‌کنند در تناقض است. این مرورگرها به پشتیبانی از افزونه‌ها پایان داده‌اند».