علاقه سازمان‌های بزرگ به استفاده از «ابر ترکیبی»

علاقه سازمان‌های بزرگ به استفاده از «ابر ترکیبی»

همکاران سیستم – شرکت Cloudian در بررسی‌های اخیر خود به این نتیجه رسیده که سازمان‌ها به استفاده از ابرهای ترکیبی علاقه فراوانی نشان می‌دهند.

ابر آمیخته یا ابر ترکیبی (Hybrid Cloud) ترکیبی از دو یا چند ابر است که هر یک ویژگی و قابلیت خاص خود را دارد. ابر آمیخته را می‌توان یکی از آینده‌نگرانه‌ترین فناوری‎ها در حوزه پردازش ابری به شمار آورد.

کمپانی Cloudian که در زمینه ذخیره‌سازی هوشمند اطلاعات فعالیت می‌کند، در تحقیق خود از ۴۰۰ سازمان در آمریکا و انگلیس نظرسنجی به عمل آورده است. 

به گزارش وب‌سایت ITProPortal، در این پژوهش مشخص شد که ۲۸ درصد سازمان‌ها در حال حاضر از خدمات ذخیره‌سازی اطلاعات در ابرهای آمیخته استفاده می‌کنند و ۴۰ درصد دیگر قصد دارند در ۱۲ ماه آینده چنین رویکردی را به خدمت گیرند.

گروهی کم تعدادتر (۱۹ درصد) نیز اعلام کرده‌اند هیچ طرح و برنامه‌ای در این خصوص ندارند. 

در این میان، سازمان‌های بزرگ اقبال بیشتری نسبت به ابرهای آمیخته از خود نشان می‌دهند (۸۲ درصد).

کسب‌وکارها در استفاده از ابرهای ترکیبی، دلایل گوناگونی دارند که از آن جمله می‌توان به قابلیت پشتیبان‌گیری از داده‌ها (۶۴ درصد)، زیرساخت وب (۵۲ درصد)، توسعه و تست اپلیکیشن (۴۸ درصد) و کارکردهای فنی (۴۳ درصد) اشاره کرد. 

کارشناسان معتقدند اگر چه ابر عمومی تا حدودی توانسته نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند ولی موانعی همچون پیچیدگی‌های فنی، مخاطرات امنیتی، هزینه بالا و قوانین دست و پاگیر باعث شده استقبال از این رویکرد آهنگ کندی داشته باشد. 

در این تحقیق همچنین مشخص شد که سازمان‌ها نسبت به اطلاعاتی که باید به ابر منتقل شود، بسیار دقیق و حساس هستند.

۵۹ درصد سازمان‌های مورد بررسی عقیده دارند که نمی‌توان هر نوع اطلاعاتی را در فضای ابر قرار داد.