معرفی عضو جدید در جمع 5 ابرکامپیوتر برتر جهان

آخرین به‌روزرسانی فهرست 500 ابرکامپیوتر قدرتمند و برتر جهان تنها یک عضو جدید در بخش 10 ابرکامپیوتر برتر را شامل شد که این مسئله تاکید می‌کند این دستگاه‌ها هنوز در حال بهبود عملکرد خود هستند و بنابراین سرعت نوآوری‌ در آنها بسیار آهسته است.

ابرکامپیوتر آمریکایی Perlmutter که در «آزمایشگاه لاورنس برکلی» در وزارت نیروی ایالات متحده مستقر شده در لیست Top500 مربوط به ژوئن 2021 عنوان پنجم از فهرست برترین ابرکامپیوترهای جهان را به خود اختصاص داد تا بر این اساس نام Selene به عنوان ابرکامپیوتر شرکت انویدیا در رتبه ششم قرار بگیرد.

ابرکامپیوتر Perlmutter با سرعت 64.6 پتافلاپ مهم‌ترین تغییر در لیست جدید محسوب می‌شود و همچنین نام این دستگاه در فهرست Green500 هم دیده می‌شود که این فهرست روی بازده انرژی ابرکامپیوترها متمرکز است.

محصول جدید به لطف بهره‌وری از 25.55 گیگافلاپ در وات عنوان ششم از فهرست کم مصرف‌ترین ابرکامپیوترهای جهان را از آن خود کرده است.

در مجموع باید توجه داشت در آخرین نسخه از فهرست Top500 تنها 58 ابرکامپیوتر جدید معرفی شدند که البته نوامبر گذشته تنها 44 مورد جدید به این لیست اضافه شده بود.

این فرآیند نشان‌دهنده کاهش سرعت ساخت ابرکامپیوترهای جدید در مقایسه با سال‌های قبل است. به عنوان مثال در سال 2007 میلادی در فهرست جدید 300 دستگاه به مجموع برترین ابرکامپیوترهای جهان اضافه شدند.

منبع: zdnet