عرضه «ویندوز 10X» مایکروسافت پیش از معرفی رسمی

مایکروسافت قصد ندارد در آینده نزدیک نسخه ویژه سیستم عامل ویندوز 10X خود را روانه بازار کند. با این وجود براساس اخباری که «براد سامز» از مرکز Petri.com منتشر کرده است غول نرم‌‌افزاری جهان ویندوز 10X را هم اکنون در دسترس قرار داده است.

اینطور که گفته می‌شود ویندوز 10X پاسخ مایکروسافت به سیستم عامل «کروم او‌اِس» گوگل است و در اصل از آن به عنوان نسخه ساده شده ویندوز 10 یاد می‌شود که قرار است برای نخستین بار در رایانه‌های شخصی برای مراکز آموزشی و کاری مورد استفاده قرار گیرد.

انتظار می‌رود مایکروسافت اواخر سال جاری همزمان با انتشار نسخه جدید سیستم عامل ویندوز 10 که به صورت اختصاری با نام UX شناخته می‌شود، از ویندوز 10X هم رونمایی کند.

با توجه به اینکه پیش‌بینی شده برخی عناصر ویرایش UX ویندوز 10 با نسخه ویندوز 10X یکی باشد، این احتمال وجود دارد که مایکروسافت به‌روزرسانی سیستم عامل خود را بهترین راه برای رقابت با «کروم او‌اس» بداند.

مدیران مایکروسافت سال گذشته به صورت کاملا روشن صحبت‌های خود را در مورد ویندوز 10X متوقف کردند. اگرچه مدیران این شرکت هنوز به صورت رسمی این صحبت را به میان نیاورده‌اند، ولی مایکروسافت در نظر دارد در سال 2021 میلادی و بدون هرگونه پشتیبانی از قابلیت Win32، سیستم عامل ویندوز 10X را روانه بازار کند که البته این اتفاق ممکن است محبوبیت سیستم عامل جدید را نزد کاربران کاهش دهد.

شرکت مایکروسافت در چند سال گذشته تلاش‌های فراوان انجام داد تا موقعیت‌یابی لازم برای ویندوز 10X و نحوه ورود آن به بازار را انجام دهد.

در ابتدا گفته شد که ویندوز 10X به عنوان نسخه ویژه‌ای از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت برای رایانه‌های شخصی مجهز به دو نمایشگر روانه بازار می‌شود که از جمله آنها می‌توان به «سرفیس نئو» اشاره کرد.

سپس مدیران مایکروسافت برنامه‌های خود را تغییر دادند و تصمیم گرفتند ویندوز 10X را روی رایانه‌های شخصی با یک نمایشگر، لپتاپ‌های تاشو و دستگاه‌های دو در یک ارایه دهند.

منبع: zdnet