عرضه نسخه آزمایشی ویندوز ۸ شروع شد

عرضه نسخه آزمایشی ویندوز ۸ شروع شد

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت نسخه ناتمامی از ویندوز ۸ را برای استفاده آزمایشی و عمومی در دسترس کاربران قرار داده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم عامل جدید مایکروسافت، قابلیت سازگاری آن با رایانه‌های لوحی، رومیزی و لپ تاپ هاست.

به گزارش رویترز، سیستم عامل ویندوز ۸ قابلیت سازگاری با رایانه‌های دارای ریزپردازنده‌های شرکت ARM را داراست و مایکروسافت می‌کوشد با عرضه آن با موفقیت آیپد اپل به رقابت برخیزد.

استیون سینوفسکی، رئیس بخش ویندوز در شرکت مایکروسافت در سخنرانی خود در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا ادعا کرده است که ویندوز ۸ حتی از ویندوز ۷ هم بهتر است. ویندوز ۷ که محصول قبلی مایکروسافت در دنیای سیستم عامل‌ها بود، از نظر سرعت فروش مقام اول را داشت، به طوری که در عرض کمتر از سه سال مایکروسافت بیش از ۲۵۵ میلیون نسخه از آن را فروخت. اما هجوم سیستم عامل‌های گوگل، اپل و آماوزن که بر روی گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی قابل نصب است، تا حدی سیستم عامل مایکروسافت را به حاشیه راند.

مایکروسافت نسخه آزمایشی و پیش نمایش سیستم عامل ویندوز ۸ را در وب سایت خود در دسترس همگان قرار داده است، اما این سیستم عامل فقط بر روی لپ تاپ‌ها و رایانه‌های دسکتاپی که دارای تراشه‌های ۸۶X استاندارد شرکت اینتل هستند، قابل نصب است.

عرضه نسخه آزمایشی ویندوز ۸ از صبح روز چهارشنبه شروع شده است. استیون سینوفسکی در سخنرانی‌اش در نمایشگاه بارسلونا گزارش داده بود که فقط صبح چهارشنبه کاربرانی از ۷۰ کشور جهان آن را دانلود کرده‌اند. اما وی درباره تعداد این کاربران هیچ عدد و رقمی را اعلام نکرد.

یکی از ویژگی‌های ویندوز ۸ که مایکروسافت مانور زیادی روی آن می‌دهد، رابط کاربری جدید آن است که مترو (Metro) نامیده می‌شود. این رابط کاربری که به تقلید از ویندوز فون طراحی شده است، قابلیت سازگاری این سیستم عامل با فناوری‌های دارای صفحه لمسی را افزایش می‌دهد. ویندوز استور (Windows Store) نیز از دیگر قابلیت‌های پیش بینی شده برای این سیستم عامل است. کاربران از طریق این درگاه می‌توانند نرم افزار‌ها و برنامه‌های کاربردی سازگار با ویندوز ۸ را بر روی رایانه خود نصب کنند. علاوه بر آن، نسخه آزمایشی مرورگر اینترنت اکسپلورر ۱۰ نیز در این سیستم عامل گنجانده شده است. با این همه، هنوز در نسخه آزمایشی سیستم عامل ویندوز ۸ خبری از نرم افزارهای آفیس نیست. سینوفسکی در این باره گفته است که قرار است مایکروسافت به زودی نسخه‌ای از آفیس را که سازگار با ویندوز ۸ و رایانه‌های لوحی دارای پردازنده‌های شرکت ARM هستند، در دسترس کاربران قرار دهد.