عرضه مجموعه ابزارهای IBM در حوزه یادگیری ماشینی

چند دهه پیش از این سیستم‌های یادگیری عمیق مبتنی بر شبکه‌های عصبی لایه‌های بسیار پیچیده و فراوانی را در دستگاه‌های کاری شامل می‌شدند و در طول این سال‌ها محققان تلاش فراوان می‌کردند تا دریابند که چگونه می‌توانند یافته‌های آماری به دست آمده از این سیستم‌های پیچیده را به زبان ساده برای کاربران توضیح دهند.

شرکت IBM این هفته نتیجه آخرین تلاش‌های خود در زمینه تفسیر، توضیح و توجیه خروجی سیستم‌های یادگیری ماشینی را ارایه کرد. این پلتفرم که در اصل مجموعه‌ای از منابع برنامه‌نویسی متن باز محسوب می‌شود با نام AI 360 Explainability معرفی شده است.

هنوز به درستی مشخص نشده است که آیا این سیستم برای فهم دقیق کاربران کفایت می‌کند یا ابزار دیگری برای حل این معضل ارایه می‌شود تا کارران دریابند که هوش مصنوعی چگونه بر اساس داده‌های موجود اتفاقات پیش‌رو را پیش‌بینی می‌کند.

این مجموعه ابزار جدید هشت الگوریتم متفاوت را شامل می‌شود که طی سال ۲۰۱۸ میلادی عرضه شده‌اند. ابزارهای IBM برای توسعه هرچه بیشتر روی سیستم‌های Github و Python ارایه شده‌اند. جزییات این پروژه روی وبلاگ رسمی IBM توسط یکی از کارمندان این شرکت به نام «الکساندرا موجسیلویک» منتشر می‌شود.

انگیزه IBM برای این اقدام جدید برای همگان مشخص است. این روزها فناوری یادگیری ماشینی بیش از هر زمان دیگر در حال ورود به حوزه‌های مختلف زندگی است و جامعه پیرامون تمایل دارد بداند چگونه این قبیل برنامه‌ها می‌توانند پیش‌بینی‌های دقیق انجام دهند و روی اتفاقات سیاسی و تشخیص‌های پزشکی تاثیر بگذارند.

منبع: zdnet

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *