عرضه فناوری جدید برای انتقال سرورها در عرض چند ساعت

عرضه فناوری جدید برای انتقال سرورها در عرض چند ساعت

همکاران سیستم- توفان بزرگ سندی که سال گذشته سواحل شرقی کشور آمریکا را درهم نوردید، شرکت‌های صاحب مراکز داده را مجبور کرد تا به‌سرعت به دنبال محل جدید برای استقرار سیستم‌های خود باشند. ولی باید توجه داشت که جابه‌جایی سرورها در کل کار بسیار دشواری است و معمولا چندین روز یا چندین هفته به‌طول می‌انجامد.

اما کارشناسان فناوری جدیدی ارایه کرده‌اند که این مشکل را به طور کامل حل می‌کند. به گزارش وب سایت reuters، این فناوری جدید “شبکه‌های تعریف شده بر مبنای نرم‌افزار”(SDN) نام دارد که امکان انتقال سریع و اورژانسی سرورها را فراهم می‌آورد تا شرکت‌ها بتوانند حتی در عرض چند ساعت این کار را به طور کامل انجام دهند.

بزرگترین شرکت‌های فناوری دنیا با سرمایه‌گذاری روی این محصول و خرید شبکه‌های SDN، این امکان را به کاربران می‌دهند تا نرم‌افزارها را جایگزین برخی از سخت‌افزارهای پیچیده و گسترده در سرورها کنند.

شبکه‌های SDN هم‌اکنون در وسعت کم عرضه شده‌اند و سالانه درآمدی بالغ بر 300 میلیون دلار را از آن ارایه‌دهندگان این خدمات می‌کنند و این در حالی است که ارزش بازار جهانی شبکه‌ها سالانه 30 میلیارد دلار اعلام شده است. باید گفت کاربران هنوز نسبت به این فناوری اطمینان کافی ندارند و با عملکرد آن به صورت کامل آشنا نشده‌اند.

اما شرکت‌های بزرگی مانند IBM، سیسکو و مایکروسافت اقدامات قابل ملاحظه‌ای در این زمینه انجام داده‌اند؛ به نحوی که مرکز تحقیقاتی IDC در گزارش جدید خود اعلام کرده است که طی سه سال آینده ارزش بازار جهانی شبکه‌های SDN می‌تواند از مرز 3.7 میلیارد دلار هم عبور کند.

شرکت VMware که از بزرگترین تولیدکنندگان نرم‌افزارهای مبتنی بر فضای پردازش ابری محسوب می‌شود، در ژوئیه گذشته حرکت‌ برزگی را همسو با این فناوری انجام داد و شرکت Nicira را به قیمت 1.02 میلیارد دلار خریداری کرد. همچنین شرکت‌های سیسکو، اوراکل و  Juniper Networks طی سال گذشته مراکز تولیدکننده فناوری SDN را خریداری کردند.