عرضه‌ی رایگان کیت شبیه‌ساز مایکروسافت برای رایانه‌های کوانتومی

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت نسخه پیش‌نمایش Quantum Development Kit که از مدت‌ها پیش قول آن را داده بود، به صورت رایگان عرضه کرد.
این کیت زبان برنامه‌نویسی Q#، سیستم گردآوردنده مرتبط با آن و سیستم‌ شبیه‌ساز محلی برای رایانه‌های کوانتومی را شامل می‌شود و به‌طور کامل مبتنی بر سیستم Visual Studio مایکروسافت ارتقا یافته است. همچنین سیستم شبیه‌ساز مبتنی بر خدمات پردازش ابری Azure مایکروسافت در این کیت عرضه شده است که به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری امکان می‌دهد به گزارش وب‌سایت Zdnet؛ بیش از ۴۰ کوبیت منطقی را برای رایانه‌های کوانتومی شبیه‌سازی کند و در کنار آن به اسناد مربوطه، کتابخانه‌ها، و برنامه‌های نمونه دسترسی داشته باشند.
شرکت مایکروسافت نخستین بار اهداف خود را از عرضه ابزارهای مرتبط با رایانه‌های کوانتومی در کنفرانس Ignite در ماه سپتامبر بازگو کرده بود.

رایانه‌های کوانتومی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به صورت موازی عملیات‌های پردازشی را انجام می‌دهند و بنابراین نوع جدیدی از اپلیکیشن‌ها در فضاهای کاری مختلف مبتنی بر آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رایانه‌ها برای کنترل و مهار فیزیک ذرات ساخته شده‌اند تا روش‌های مختلف برای ذخیره‌سازی داده و حل مشکلات پیش‌روی رایانه‌های سنتی را ارایه کنند. نتیجه استفاده از رایانه‌های کوانتومی این خواهد بود که آنها می‌توانند مشکلات خاص محاسباتی را با کارایی بالا برطرف کنند.
مدیران مایکروسافت اعلام کردند اپلیکیشن‌هایی که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای استفاده در سیستم‌های شبیه‌ساز کوانتومی ارایه می‌کنند، می‌توانند روی رایانه‌های کوانتومی نیز به کار گرفته شوند. هدف مایکروسافت این است که در نهایت یک سیستم رایانه کوانتومی کامل تولید کند که بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را شامل شود.