انتشار فهرست ضعیف‌ترین رمزهای عبور استفاده شده توسط کاربران

همکاران سیستم – صدها میلیون کاربر اینترنتی به واسطه رمزهای عبور ضعیفی که استفاده می‌کنند همچنان خود را در معرض فعالیت‌های هکری می‌بینند و این رمزهای عبور غالبا توسط مجرمان سایبری به آسانی حدس زده می‌شوند یا در سناریوی وخیم‌تر، از طریق پایگاه‌های داده سرقت شده مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

تحلیل صورت گرفته روی 100 هزار رمز عبور که به صورت معمول توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفته و از طریق پایگاه‌های داده سرقت شده یا کمپین‌های هکری منتشر شده است نشان می‌دهد بخش اعظم مردم هنوز به اهمیت داشتن رمز عبور قوی یا نحوه ایجاد آن واقف نشده‌اند و بر این اساس از نام‌ها، تیم‌های ورزشی، گروه‌های موسیقی یا دکمه‌هایی که روی صفحه کلید در کنار یکدیگر واقع شده‌اند به عنوان رمز عبور خود استفاده می‌کنند.

رمزهایی عبور موجود در این لیست بر اساس داده‌هایی سرقت شده که به صورت عمومی منتشر شده‌اند به دست آمده است و این داده‌ها معمولا به اشتراک گذاشته شده‌اند یا هکرها آنها را در بازار سیاه وب فروخته‌اند.

فهرست کامل رمزهای عبور ضعیف سرقت شده در یک سال گذشته توسط «مرکز ملی امنیت سایبری بریانیا» جمع‌آوری شده است که این مرکز در اصل بازوی سایبری سرویس اطلاعاتی ستاد ارتباطات دولتی (GCHQ) بریتانیا محسوب می‌شود و طی آن سعی شده است کاربران تشویق شوند تا با انتخاب رمزهای عبور قوی‌تر، از داده‌های خود محافظت کنند.

رایج‌ترین رمز عبوری که در این لیست توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفته 123456 بوده است و این طور که گفته می‌شود 2.3 میلیون حساب کاربری با این رمز عبور هک شده‌اند و در اصل می‌توان گفت این پسورد 6 عدد نخست صفحه‌کلید محسوب می‌شود. پس از آن 7.7 میلیون کاربر عبارت 123456789 را به عنوان رمز عبور برای خود برگزیدند.

سه عبارت دیگر که در جمع پنج رمز عبور محبوب توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفتند هر کدام بیش از 3 میلیون حساب کاربری را به خود اختصاص دادند و بر اساس آن qwerty در 3.8 میلیون حساب کاربری استفاده شد، password در 3.6 میلیون و 111111 به عنوان رمز عبور 3.1 میلیون حساب کاربری مورد استفاده قرار گرفت.

منبع: zdnet