صنعت آی تی از کاهش حضور زنان متخصص رنج می‌برد

همکاران سیستم- نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد شکاف جنسیتی در دنیای آی تی همچنان ادامه دارد. براساس این پژوهش، زنان هنوز نتوانسته‌اند پست‌های مدیریتی چندانی را در این حوزه از آن خود کنند.
به گزارش وب سایت eweek، شرکت هاروی نش (Harvey Nash) که عرضه کننده خدمات کاریابی در سطح جهانی است، پیمایشی را در میان ۲۴۰۰ نفر از مدیران آی‌تی انجام داده و سوالاتی را درباره وضعیت شغلی دنیای آی تی از آن‌ها پرسیده است. حدود ۳۵ درصد از شرکت کنندگان در پاسخ هاروی نش گفته‌اند در بخش آی تی سازمان متبوع آن‌ها هیچ زنی ایفای نقش نمی‌کند و ۲۴ درصد هم گفته‌اند در تیم‌های فنی هیچ زنی فعالیت نمی‌کند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد علیرغم اینکه حدود ۵۰ درصد از فارغ التحصیلان رشته‌های مربتط با آی تی زن هستند، اما تعداد کمی از آن‌ها موفق می‌شوند شغل مناسبی در این حوزه برای خود فراهم کنند.
در این نظرسجی، حدود ۵۹ درصد از پاسخگویان گفته‌اند زنان در زمینه ارتقای انسجام و اخلاقیات گروهی بهتر از مردان عمل می‌کنند. ۵۵ درصد نیز گفته‌اند کارکنان زن در سازمان‌ها خلاقیت و ابتکار بیشتری از خود نشان می‌دهند.
پژوهش شرکت هاروی‌نش نشان می‌دهد دنیای آی تی علاوه بر شکاف جنسیتی با کمبودهای دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند. یکی از مهم‌ترین کمبودهای این حوزه نرخ بالای بیکاری است. بنا بر گزارش این شرکت، نرخ بیکاری در صنعت آی تی حدود ۴ درصد است. این در حالی است که که نرخ کلی بیکاری در کشور آمریکا ۸.۳ درصد است. رئیس شرکت هاروی نش یکی از دلایل این امر را کاهش علاقه فارغ التحصیلان به اشتغال در رشته‌های علوم، ریاضیات، مهندسی و فناوری است. به گفته وی در آمریکا فقط ۱۵ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها برای کار وارد این حوزه‌ها می‌شوند، در حالی که این رقم در کشوری مثل ویتنام ۸۰ درصد است.