صرفه جویی ۴۵۰ میلیارد دلاری در صنعت مراقبت‌های پزشکی به مدد داده‌های کلان

همکاران سیستم- گزارش جدید موسسه مک کینزی نشان می‌دهد استفاده از داده‌های کلان (Big Data) در صنعت مراقبت‌های پزشکی آمریکا می‌تواند به صرفه جویی‌های چند میلیارد دلاری در این صنعت کمک کند.
به گزارش وب سایت eweek، موسسه مک کینزی که یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان خدمات مشاوره‌ای در دنیای آی تی است، طی گزارشی اعلام کرده که استفاده از داده‌های کلان در صنعت مراقبت‌های پزشکی به همراه تغییر در سبک زندگی بیماران می‌تواند ۴۵۰ میلیارد دلار صرفه جویی برای این صنعت به ارمغان آورد. به گفته پژوهشگران مک کینزی این رقم معادل ۱۲ تا ۱۷ درصد صرفه جویی در هزینه ۶. ۲ تریلیون دلاری مراقبت‌های پزشکی و سلامتی در آمریکا است.
محاسبات مک کینزی نشان می‌دهد ترکیب تاثیرات ناشی از استفاده از داده‌های کلان در صنعت پزشکی با تاثیرات ناشی از اقداماتی مثل مصرف آسپیرین در بیماران قلبی و یا اندازه گیری منظم کلسترول و فشار خون می‌تواند هزینه بخش سلامت و درمان در آمریکا را ۳۸ میلیارد دلار کاهش دهد.
در این گزارش آمده است برای اینکه سازمان‌های دست اندرکار در صنعت سلامت و بهداشت به ارزش و اهمیت داده‌های کلان پی ببرند و اقداماتشان را بر پایه اطلاعات به دست آمده از داده‌های کلان استوار کنند، نیازمند یک تغییر نگرش هستند. بیماران نیز به صورت مستقیم از نتایج پژوهش‌های پزشکی و سایر اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های کلان سود نخواهند برد، مگر اینکه سبک زندگی خود را در برخی موارد تغییر دهند.
گفتنی است داده‌های کلان، صنعت مراقبت‌های پزشکی و سلامتی را قادر می‌کند سوابق و اسناد مربوط به سلامت افراد را که به صورت الکترونیکی ذخیره شده است، با سهولت بیشتری مورد استفاده قرار دهد. استفاده از پایگاه‌های داده‌های کلان، دسترسی دست اندرکاران صنعت مراقبت‌های پزشکی را به اطلاعات مربوط به بیمه و نتایج پژوهش‌های دارویی نیز سهولت می‌بخشد.