شرکت HP سیستم عامل خود را به صورت منبع باز عرضه می کند

شرکت HP سیستم عامل خود را به صورت منبع باز عرضه می کند

 همکاران سیستم- شرکت HP قصد دارد سیستم عامل WebOS خود را که برای گوشی های هوشمند و رایانه های لوحی طراحی شده است، به صورت منبع باز عرضه کند. این شرکت پیش از این اعلام کرده بود توسعه گوشی های هوشمند و رایانه های لوحی تحت این سیستم عامل را متوقف خواهد کرد.

HP اظهار امیدواری کرده است که با ارائه این سیستم عامل به صورت منبع باز بتواند برنامه ها و خدمات اینترنتی خود را برای نسل بعدی فناوری های همراه بهبود بخشد.  سیستم عامل منبع باز به مهندسان و تولیدکنندگان نرم افزارهای و برنامه های کاربردی اجازه می دهد محصولات جدیدی برای این سیستم عامل بسازند و آنها را وارد بازار کنند. پشتیبانی از برنامه های مبتنی بر پردازش ابری از دیگر ویژگی های این سیستم عامل ذکر شده است.

سیستم عامل WebOS در اصل متعلق به شرکت پالم (Palm) بود که HP سال گذشته آن را به قیمت 1.2 میلیارد دلار خرید. HP در آن زمان تصمیم گرفته بود این سیستم عامل را بر روی همه محصولات خود نصب کند. این شرکت حتی پیش بینی کرده بود با نصب این سیستم عامل بر روی رایانه لوحی Touchpad خود بتواند با آیپد اپل رقابت کند. اما این رایانه لوحی با اقبال کاربران مواجه نشد. به همین خاطر HP مدتی قبل اعلام کرده بود تولید محصولات تحت این سیستم عامل را متوقف خواهد کرد.

HP از شرکت های سامسونگ و اچ تی سی به عنوان خریداران احتمالی سیستم عامل WebOS خود یاد کرده است. اما به نظر می رسد با وجود دو سیستم عامل اندروید گوگل و ویندوز فون مایکروسافت شانس چندانی برای HP وجود نداشته باشد. البته این شرکت امیدوار است که منبع باز بودن بتواند این سیستم عامل را زنده نگه دارد.

theregister