شرکت چینی Alibaba وارد بورس آمریکا می‌شود

شرکت چینی Alibaba وارد بورس آمریکا می‌شود

همکاران سیستم- شرکت چینی Alibaba قصد دارد ۲۱ میلیارد دلار سهام اولیه خود را در بورس آمریکا عرضه کند.

به گزارش وب‌سایت pcworld، شرکت Alibaba که غول تجارت الکترونیک چین شناخته می‌شود قصد دارد عرضه اولیه سهام عمومی خود را در آمریکا انجام دهد. این خبر با استناد به سندی منتشر شده است که شرکت Alibaba آن را برای کمیسیون مبادلات و اوراق بهادار آمریکا فرستاده است. بر اساس این سند، قیمت هر سهم این شرکت بین ۶۰ تا ۶۶ دلار ارزش خواهد داشت.

تحلیلگران در گزارش‌های مختلف ارزش کل شرکت Alibaba را نیز برآورد کرده‌اند و هر کدام رقم مختلفی به دست داده‌اند که حد وسط آن‌ها رقم ۱۶۰ میلیارد دلار است. مدیران و مقامات این شرکت نیز قصد دارند از این هفته جلساتی با سرمایه‌گذاران بالقوه برگزار کنند و پس از آن سری هم به اروپا، خاورمیانه و آسیا بزنند. پیش‌بینی می‌شود این جلسات در ۱۸ سپتامبر و با قیمت‌گذاری سهام این شرکت پایان یابد. روز بعد از آن نیز سهام اولیه این شرکت با نماد BABA در بورس نیویورک عرضه خواهد شد.

اسناد قبلی مربوط به عرضه اولیه سهام شرکت علی‌بابا نشان می‌دهد آمار فروش این شرکت از مجموع فروش دو شرکت آمازون و eBay که هر دو در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند، بیشتر بوده است. شرکت Alibaba برخلاف شرکت آمازون که فقط موجودی انبارهای خود را به صورت الکترونیک می‌کوشد، پلتفرمی راه‌اندازی کرده است که فروشندگان و تاجران مختلف را به مشتریان متصل می‌کند. این شرکت عملیات فروش الکترونیک خود در چین را از طریق دو وب‌سایت فروش آنلاین به نام‌های Taobao و Tmall انجام می‌دهد و خدماتی با نام Alipay را که بزرگ‌ترین خدمات پرداخت آنلاین طرف ثالث در این کشور است، عرضه می‌کند. شرکت Alibaba کالاها و اجناس خود در آمریکا را نیز از طریق دو وب‌سایت AliExpress و Alibaba به فروش می‌رساند.